До 1 млрд. лв. ще стигнат компенсациите за ток на битовите потребители
Толкова се очаква да е разликата между регулираната цена и пазарната цена, на която битовите потребители ще купуват

© ECONOMIC.BG / Depositphotos
Средствата, с които битовите потребители ще бъдат компенсирани за електроенергия в следващата година – от новия регулаторен период – може да достигнат до 1 млрд. лв. Това е разликата между регулираната цена, на която домакинствата ще продължат да плащат тока си, и пазарната цена, на която крайните снабдители ще купуват тока, който им продават. Това стана ясно на брифинг на енергийния министър Жечо Станков след заседанието на Министерския съвет в сряда.
Разликата с досегашния модел е, че Национална електрическа компания (НЕК) предоставяше на преференциални цени за бита енергия на крайните снабдители и получаваше компенсация от държавата, а сега тя ще се дава в края на процеса и е насочена директно към битовите потребители през крайните снабдители (ЕРП-тата). За целта няма да се налага домакинствата да подават документи или да променят доставчика си.
Парите ще идват от Фонд „Сигурност на електроенергийната система“ (ФСЕС), който се „захранва“ от три основни направления, обясни Станков:
- таваните на цените на производителите на ток, които ако продават по-скъпо електроенергията, внасят по-големите приходи във ФСЕС,
- 5% от месечните приходи от продажба на електроенергия на производителите и вносителите в страната, както и
- приходите от безплатните CO2 квоти, които получаваме от Брюксел.
По думите на Жечо Станков това не влияе на държавния бюджет.
С решение на МС от сряда са определени таваните на цените за различните производители, но от брифинга не стана ясно има ли промяна спрямо миналата година. То ще бъде публикувано по-късно през деня.
Министърът обясни, че на практика държавата насочва ресурс към гражданите през Фонда, с който ще се запазят регулираните цени.
От новия регулаторен период – от 1 юли – държавата ще определя цената, на която битовите потребители ще заплащат своята енергия, като в края на седмицата Комисията за енергийно и водно регулиране ще стартира процедура за определянето ѝ. Тя ще бъде подложена на обществено обсъждане, но е ясно, че ще бъде запазена дневна и нощна тарифа. Във всяка сметка домакинствата ще виждат колко е била пазарната цена и с колко са подпомогнати от държавата.
Станков е категоричен, че този модел на определяне на цената и компенсиране на бита ще продължи за неопределен период или докато цената на свободния пазар е по-ниска от тази на битовите потребители.
Относно компенсациите за бизнеса Станков обясни, че работна група подготвя доклад с различни модели за автоматичен механизъм.