„Добротич уинд“ се отказа от част от проекта за най-голям вятърен парк в България
Разработчикът планираше да инвестира 1.2 милиарда лева за изграждане на наземна вятърна централа със 79 турбини
Българското дружество „Добротич Уинд“ е решило да не инсталира в пълния си капацитет планирания вятърен парк на сушата в община Ветрино, Североизточна България. Това става ясно от официално съобщение на компанията.
Като мотиви в него се посочва
тенденциозно отношение от страна на местната власт и организирана клеветническа кампания, потъпкваща доброто име на компания CWP, мажоритарен собственик на „Добротич Уинд“ АД и международен разработчик на проекти от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) с дългогодишен опит“.
Решението е взето въпреки решението на Върховния административен съд на страната от началото на юни, с което се потвърди по-ранно решение на окръжния съд за отмяна на забраната на община Ветрино за монтиране на вятърни турбини на територията на общината. Именно то беше основна пречка пред мащабната инвестиция.
„Добротич Уинд“ казва, че ще пренасочи всички инвестиции в социални програми към териториите, които подкрепят проекта, без конкретно да посочва кои.
Разработчикът планираше да инвестира 1.2 милиарда лева за изграждане на наземна вятърна централа със 79 турбини, включваща 50 турбини в шест села в община Вълчи дол и 29 в пет села в община Ветрино. Компанията предложи да покрие енергийното потребление на местните жители в размер на 1200 KWh годишно за период от 35 години от датата на пускане на вятърния парк.
Решението на съда е победа за закона, но за съжаление не може да бъде повод за радост. То потвърждава факта, че местната власт е принудена да работи директно и явно против законите на България", отбеляза „Добротич Уинд“, коментирайки действия на община Ветрино, които според нея ще доведат до стотици милиони пропуснати приходи за дружеството.
Проектът на дружеството за вятърна централа с мощност 519 MW щеше да е най-големият в страната. Вятърен парк „Добротич Уинд“ е проектиран за изграждане в Североизточна България, в общините Вълчи дол и Ветрино, област Варна. Той включваше общо 79 турбини, като за 21 от тях се изисква промяна на общия устройствен план на община Ветрино.