„Еърбъс“ ще изработва самолетни части с 3D принтери
За последните три години използването на 3D принтери се е увеличило с 30%

Множество икономически браншове трайно ще бъдат променени от 3D принтинга. В завода в Бремен самолетостроителния концерн “Еърбъс“ вече се правят проучвания как 3D техниката може да бъде използвана в производството на високотехнологични самолети, информира ДПА.
С инициативата се занимава Петер Зандер, който работи с основен екип от петима души и около 60 сътрудници от световните подразделения на концерна. Сред водещите му проекти е използването на 3D принтиране за изработването на самолетни части.
В момента той е заинтересован от нов тип 3D принтери от Южна Африка, с които могат да бъдат произвеждани компоненти с дължина два метра.
Но това не е типично 3D принтиране. Промишлените съоръжения, захранвани с алуминий или друг метал на прах, не печатат, а изграждат триизмерни модели слой върху слой, след като бъде направен дигитален модел на сканирания детайл.
Чрез технологията могат да бъдат спестени 90% от материала, необходим за изработването на определена част, изчисляват експертите на „Еърбъс“. 3D принтинга не влияе върху качеството на материалите, напротив, здравината на частите е същата или дори по-голяма, но те са по-леки и могат да бъдат по-фино изработени.
Многообразието на материали, изработени чрез 3D принтиране е голямо. От бикини до протези, велосипеди и автомобили. В Китай фурор предизвикаха къщи, направени от рециклирани материали.
Само за последните три години използването на 3D принтери се е увеличило с 30% твърди американският експерт Тери Уолърс.