ЕЦБ нарече биткойн „изкуствено поддържан“ и „на последно издихание“
Европейската централната банката определи токена като неподходящ както за разплащания, така и за инвестиции

© ECONOMIC.BG / Depositphotos
Биткойнът се подкрепя изкуствено и не трябва да се легитимира от регулаторите или финансовите компании, пише Европейската централна банка в публикация в блога си в сряда. Статията определя токена като „неподходящ“ както за плащане, така и за инвестиция.
Съмненията, обясняват авторите, произтичат от неговия „концептуален дизайн и технологични недостатъци“, които правят трансакциите с него „тромави, бавни и скъпи“. Те призоваха регулаторите да не дават легитимност на цифровата валута в името на иновациите.
Биткойн и други криптовалути се лансират като алтернативна форма на пари и щит от инфлационните политики, провеждани от големите централни банки като ЕЦБ през последните години. Цените обаче драстично се сринаха с около 75% през изминалата година, което се случи тъкмо в момент, когато инфлацията надигна глава. Същевременно на заден план се разразиха редица скандали, включително колапсът на борсата FTX този месец. Всичко това даде на критиците сред централните банкери и регулаторите муниции да отвърнат на удара.
Стойността на биткойн достигна своя връх от близо 69 000 щатски долара през ноември 2021 г., преди да падне до около 17 000 щатски долара в средата на юни 2022 г. По-рано този месец потъна дори под 16 хил. долара, на фона на краха на FTX. В момента се колебае около 16 800, сочи справка в CoinDesk.
В публикация в блог, използваща необичайно язвителен тон, ЕЦБ определя скорошната стабилизация на биткойн като
изкуствено предизвикано последно издихание“.
„Големите инвеститори в биткойни имат най-силните стимули да поддържат еуфорията“, пишат авторите Улрих Биндсейл и Юрген Шаф. Те напомнят как през 2020 г. някои отделни компании започнаха да залагат на биткойн, а някои фирми за рисков капитал все още инвестират сериозно.
По техни изчисления рисковите инвестиции в крипто и блокчейн индустрията възлизат на 17.9 милиарда долара към средата на юли. Те обаче не предоставиха доказателства за манипулиране на цените.
Регулаторите по целия свят изготвят правила за криптовалути. През последните години те оформиха сложна екосистема, изградена от стабилни монети, за които се предполага, че са обезпечени с традиционни валути, до форми на кредитиране, които се случват в блокчейн регистри.
В блога на ЕЦБ вниманието се насочва към предстоящите регулации. Според двамата автори:
Тъй като биткойнът изглежда не е подходящ нито като платежна система, нито като форма на инвестиция, той не трябва да се третира като нито едно от тях в регулаторни условия и следователно не трябва да се легитимира.“
Те отбелязват, че включването на мениджъри на активи, доставчици на платежни услуги, застрахователи и банки в криптосферата „подсказва на малките инвеститори, че инвестициите в биткойн са стабилни“.
„Финансовата индустрия трябва да внимава за дългосрочните щети от насърчаването на инвестиции в биткойни – въпреки краткосрочните печалби, които биха могли да направят“, казаха авторите на статията.
Биткойнът не генерира паричен поток (като недвижимите имоти) или дивиденти (като акциите), не може да се използва продуктивно (като стоките) или да осигурява социални ползи (като златото)“, пишат още те.
Думите на ЕЦБ са от голямо значение, защото тя е върховният надзорен орган на банките в еврозоната и има думата върху финансовата регулация на Европейския съюз. Блог публикацията идва, след като тези дни президентът на финансовата институция Кристин Лагард коментира Регламента на ЕС за пазара на криптоактиви (MiCA), който е в процес на одобрение. Според нея той вероятно ще трябва да бъде разширен в бъдеща итерация, която тя нарече „MiCA 2“, вероятно имайки предвид, че биткойн остава встрани от регулацията. Той се изплъзва от удара на закона, тъй като няма конкретно юридическо лице зад него в ЕС, което означава, че само платформи за обмен попадат в обхвата на правилата.