Един от най-скъпите имотни пазари в света се охлажда
Суперлуксозните жилища в Хонконг са изгубили една четвърт от стойността си и въпреки това цените все още не са стигнали дъното

© ECONOMIC.BG / Unsplash
Забавянето на китайската икономика предизвиква сътресения на пазара на луксозни имоти в Хонконг. Най-скъпите жилища в града сменят собствениците си с големи отстъпки в цената спрямо ситуацията отпреди само няколко години. Китайски имотни магнати, които не успяват да ограничат последиците от рухващите си бизнес империи, стават продавачи по принуда. Банки изземват имоти, след като собственици на луксозни жилища пропускат плащания по заемите си.
Средната продажна цена на суперлуксозните жилища, т.е. имоти на цена над 38 млн. долара, е намаляла с над 25% от средата на 2022 г. насам", казва Чери Лей, старши директор и ръководител на отдела за жилищни продажби в Хонконг в консултантската компания Savills, предава Wall Street Journal.
Цените ще продължат да падат и тази година, тъй като продавачите са готови да продават по-евтино, за да се сдобият бързо с ликвидни средства, допълва тя.
Спадът на цените показва последиците от буксуващата икономика на Китай, която страда от дефлация, забавяне на износа и слабо потребителско доверие. Продължаващото забавяне на имотния пазар в Китай се оказва особено болезнено, тъй като имотни магнати от страната бяха въвлечени в някои от най-големите сделки с луксозни жилища в Хонконг през последните години.
Има ли срив на имотния пазар?
Имотният пазар в Хонконг е потиснат и от растящите лихви в САЩ. Хонконгският долар е обвързан с американския и централната банка в града повишава лихвите в унисон с Федералния резерв. Но пазарът в САЩ се представя значително по-добре – продажбите на жилища за деветцифрени суми на места като Калифорния и Флорида нарастват значително, а цените на луксозните имоти също се повишиха през последните десет години.
Сред луксозните имоти, които са обявени за продажба в Хонконг, са три имения, свързани с рухналата имотна компания China Evergrande, казва Виктория Алън, основател на Habitat Property. Местните медии отбелязват, че техен краен собственик е основателят на компанията Хуей Ка Йен.
Трите имота, които се намират един до друг, бяха иззети от кредитори. Един от тях беше продаден за около 115 млн. долара през 2019 г., но сега се оценява от банките на едва около 55 млн. долара, казва Алън. Той все още не е намерил купувач. Другите два имота може да излязат на пазара идния месец, допълва тя.
Жилища, иззети от кредитори, обикновено се продават с отстъпка от пазарните цени, казват брокери на имоти.