„Едно хубаво, родопско село“ възстановява киносалона си с доброволчески труд (снимки)
От 30 години местните се събират само през лятото на поляната в опит да запазят традициите си, но една напориста жена решава, че това трябва да се промени

© ECONOMIC.BG / Кристина Патева
Какво е това, което години наред обединява и съхранява българския народ дори в най-трудните времена на робство и потисничество? Това са културата и традициите, които възвисяват българския дух. Те все още са движеща сила за малкото останали жители на позабравени села в България. Жителите на китното родопско село Малка Арда обаче в продължение на 30 години нямат място, което да ги събира. До миналата година, когато една напориста жена с мисия, решава, че може да възстанови предишната слава на местния киносалон, за да се превърне той в средище на културния живот на селото.
Киносалонът с площ около 200 кв. м. се намира в обща сграда с читалището, библиотеката и кметството на селото. Преди да спре да функционира, в него е имало професионална машина за прожектиране на филми и са се правили различни културни мероприятия с постановки. Кристина Патева, която е причината, след повече от 30 години мястото отново да отвори врати казва, че преди години е имало активен културен живот, който обаче замира дотолкова, че местните подхождат с известна доза недоверие, когато Патева дава идеята за ремонта на киносалона.
Тепърва им се възвръща желанието и усещането за това, че може да се случи нещо в селото“, споделя тя пред Economic.bg.
Като причината за това е свързана с обезлюдяването на Родопите и изселванията на хората по големите градове. Според Патева не е било атрактивно като решение на общината и на областно ниво да се поддържа киносалонът. Освен това, според нея, в псоледно време акцентът е бил поставен главно върху инфраструктурата, докато такива места за запазване на духа и бита са забравени.
През последните години дейностите на останалите жители на селото, които са по-често възрастни хора, са се организирали буквално на поляната, и то само през топлите дни на годината. Друга възможност за събития е била покана от близките места около селото, които разполагат със закрити зали. Всички села в община Баните все още поддържат активна читалищната дейност от гледна точка на самодейни състави, но на територията има най-много две действащи зали. В същото време за хората е важно да имат място, на което да се събират, да изпълняват програмата си, да канят хора, споделя Патева.
Местните самодейци имат доста идеи и работят в посока да пресъздават стари обичаи, традиции, да ги съхранят за поколения напред, да въвлекат младите хора, макар и малко останали там.“
По думите на Патева Малка Арда е селото, в което няма нито пенсионерски клуб, нито зала, която да служи за каквито и да е мероприятия. Няма дори ресторант, а само хранителен магазин. Така тя решава, че киносалонът трябва да бъде обновен, за да може да се ползва от местните, да се организират детски работилници за децата, които все още посещават баби и дядовци.
„Едно хубаво, родопско село“ се включва
Акцията на Патева започва преди по-малко от година. Тя стартира с дарителска кампания за събиране на средства и строителни материали, а след това с помощта на доброволци започва и ремонтът. Първоначално се включва малка група от хора, защото много не вярват, че е възможно изобщо идеята ѝ да се осъществи. Киносалонът тогава е в окаяно състояние – стените са за основен ремонт, покривът тече, липсва отводнителна система, старото дюшеме е в тежко състояние, а сцената е опасна за качване.
По-лесно ми е да кажа това, което беше здраво – част от седалките, които успяхме да запазим и престои да ги реставрираме. Всичко изглеждаше непосилно за доброволческа акция и ремонт без бюджет.“
Акцията обаче започва да жъне успех, средствата се събират и до момента под формата на дарения, а доброволци помагат с труда. По думите на Патева са помогнали най-различни хора – такива, свързани по някакъв начин със селото, такива, които са се изселили от него, но и много познати и непознати, които просто решават, че каузата за всяко малко населено място си заслужава. Участие взима и строителна фирма, която праща малка бригада, за да ремонтира стените пред срутване.
С ръка на сърцето казвам, че в България има много хора, които са готови да помогнат и имат желание да го направят. Ако трябва да опиша броя, едно хубаво, родопско село се включи в цялата акция. Това са над 200-300 човека.“
Идват доброволци от цялата страна за уикенд акциите, които Патева организира. На някои от тях толкова им харесва селото, че вече предвиждат по-дълги почивки в него. Основното звено в ремонта са местните хора, дори и кметът на селото, който поправя покрива. Патева е свързващата спойка и участва във всички нива на организацията. Нейната задача е да организира и поддържа целия ритъм, дори когато хората не вярват, че може да се случи. По думите ѝ всичко е въпрос на голяма упоритост.
Какво предстои?
До момента по всички дейности са вложени около 30 хил. лв., като всичко е избирано на възможно най-ниски цени. Сега предстоят довършителни дейности по реставрирането на седалките, които са 100 на брой и са от дърво и кожа. Още 40 от тях трябва да се монтират и на балкона. Остава шиенето на завеси, монтирането на корнизи, освен това и сцената трябва да се лакира.
Патева казва обаче, че все още имат неща, които не могат да си позволят, като например закупуването на театрална завеса, озвучителна система и други неща, свързани с монтажа на седалките. Предстои и цялостното обзавеждане.
Разполагаме с много малко средства, около 600 лв., а имаме да купуваме още материали. Смятам, че поне още 2 хил. лв. ни трябват“, казва тя.
Предвидено е една част от помещението да бъде оформено като конферентна зала. Така, ако има фирми, които биха искали да дойдат в региона, ще плащат символична сума, за да я ползват. Ще има и кът за деца, така че да може да се правят работилници и творчески занимания.
Към края на юни предстои да я отворим и да поканим всички хора, които са помогнали, за да може след такава голяма пауза, да влязат в преобразената зала и да отпразнуваме пространството, което ще може да се ползва за всякакви цели.“
Проектът на Патева няма да спре с приключването на ремонта. Тя успоредно иска да привлече различни театрални трупи, режисьори, които да предоставят фирмите си за излъчване, да популяризира мястото и за туристи. Киносалонът остава в управление на читалището.
Идеята е да не е просто ремонтирана сграда и да се ползва в годината веднъж или два пъти, а да е активна и да се случват неща в нея.“
Доброто е заразно
На въпрос какво я мотивира да се захване с всичко това, казва, че е от Баните, където е прекарвала ваканциите си като малка. Занимава се с бизнес администрация и образование, а освен това организира и различни доброволчески акции за възстановяване на села.
Вярва, че потенциалът на малките населени места да се развиват като туристическа дестинация е много голям. По думите ѝ има много дребни неща, които биха подпомогнали това да се случва.
Смятам, че дори един такъв пример за инициатива може да работи в посока културният туристически бранш да се развива. Смятам, че е важно това да се случва в малките населени места.“
Такива дейности могат да привлекат и млади семейства да се върнат по родните места.
Казва, че времето е предизвикателство, защото е трудно да се намери баланс между личния и професионалния живот и тази част да ангажираш и мотивираш, да въвличаш хора в такива дейности. За нея обаче всичко си струва, защото
работейки в сферата на образованието с деца, смятам, че това е много добър пример и за младото поколение. Има млади хора, които имат страхотни идеи и трябва да ги развиват.“
Целият проект за възстановяване на киносалона доказва, че доброто е заразно, защото Патева казва, че я търсят хора, които също искат да реставрират и възстановят стари сгради, читалища, църкви в различни села. Това, според нея, показва, че тази кампания може да помогне и на други места да заживеят втория си живот.
Смятам, че всяко място става по-живо и благодарение на такива акции.“
Прочетете още
- „Проектът на живота“: Младо семейство възражда село Къкрина
- Преоткриване на Северозапада: мисията е възможна
- Проектът „Резиденция Баба“ връща живота в обезлюдените села
Всеки, които желае да помогне за довършителните неща и материалите, които са нужни, за да може киносалонът да посрещне гости, може да го направи през страницата във Facebook, в която е налична банковата сметка и връзка с Патева.