Ефективни ли са западните санкции срещу руските петрол и газ?
Москва губи около 175 млн. долара на ден от износа на изкопаеми горива, а Турция, Индия и Китай се възползват от това

© ECONOMIC.BG / Pixabay
След инвазията на Русия в Украйна много страни обещаха да прекратят или ограничат вноса на петрол и газ, за да намалят приходите на Москва и да възпрепятстват нейните военни усилия. Руската икономика е силно зависима от енергийния си сектор, а Европа е основен вносител на руска енергия, което затруднява намаляването, пише BBC в свой анализ.
Какви санкции има?
Страните от ЕС прекратиха вноса на руски петрол, внасян по море (с изключение на България), а от 5 февруари ще влезе в сила и забрана и за рафинирани петролни продукти. Съединените щати обявиха през март 2022 г., че спират вноса на руски петрол, а Обединеното кралство заяви, че забранява вноса на руски суров петрол и рафинирани продукти, считано от 5 декември.
Таванът на цените на петрола, одобрен от западните съюзници през декември, има за цел да попречи на Русия да получава повече от 60 долара за барел суров петрол, въпреки че пазарната цена напоследък е под това ниво.
Газовият сектор на Русия също е на прицел. През март ЕС заяви, че ще намали вноса на синьо гориво от Русия с две трети в рамките на една година. Великобритания внасяше само малки количества руски газ, а сега ги прекрати напълно.
Ефективни ли са санкциите?
След като ЕС забрани вноса на руски петрол по море в началото на декември, цената падна значително. Забраната беше въведена едновременно с тавана на цените на руския петрол, договорен от големите световни икономики.
Американски служители посочиха, че таванът има предвидено въздействие – да намали приходите от руски петрол. Но енергийният анализатор Бен Макуилямс смята, че петролното ембарго на ЕС оказва влияние върху цената, а не върху ценовата горна граница.
Руският петрол се търгува на около 50 долара за барел. Това се дължи на ембаргото, защото сега Русия трябва да се опитва да продава другаде“, заяви Макуилямс.
Москва губи около 175 млн. долара на ден от износа на изкопаеми горива поради санкциите, според проучване на Центъра за изследване на енергията и чистия въздух (CREA). В допълнение към петролните санкции, различни мерки бяха приети от западните нации в опит да направят търговията с Русия още по-трудна.
Големите руски банки бяха премахнати от Международната система за финансови трансакции и разплащания SWIFT, което затрудни плащанията към Русия за нейния износ на петрол и газ. Страните, които продължават да търгуват с Русия, търсят начини да заобиколят това. И Китай, и Индия купуват все повече руски нефт и газ в местните си валути.
Кой купува руски петрол?
Индия, Китай и Турция увеличиха покупките си на руски петрол миналата година и сега заедно съставляват 70% от общите потоци на руски суров петрол по море. Насочването към нови пазари се дължи на това, че Русия предлага своя петрол на значително по-ниска цена от сорта Брент.
В началото на 2022 г. Русия доставяше по-малко от 2% от вноса на петрол в Индия. Но сега е напът да стане най-големият единичен доставчик на Индия. Вносът на руски петрол от Китай също се е повишил рязко през последните месеци, с повече от 20% през годината до септември 2022 г.
През 2021 г. повече от половината от целия руски износ на суров петрол е бил за страни в Европа. Но през 2022 г. вносът на петрол от Русия във Великобритания спадна рязко и други европейски страни също го намалиха. Някои обаче остават силно зависими, според данни на Международната агенция по енергетика (МАЕ). През октомври миналата година Словакия получи повече от 75%, а Унгария над 60% от петрола си от Русия.
Страните в Европа са в непрестанно търсене на начини дали могат да се снабдяват с петролни и газови доставки от друго място. Клубът на страните вносителки на петрол от МАЕ се съгласи да освободи 120 млн. барела суров петрол от запасите си през 2022 г. САЩ също освободиха някои от своите стратегически резерви миналата година.
Но призивите към богати на петрол нации като Саудитска Арабия, Обединените арабски емирства (ОАЕ) и Венецуела да увеличат производството след войната в Украйна, не останаха неуспешни. ОПЕК и други големи производители на петрол намалиха производството в края на 2022 г., за да поддържат цените.
Европа все още разчита на руския газ
Намаляването на вноса на газ от Русия е голямо предизвикателство за много европейски страни. Континентът получава по-голямата част от своя газ чрез тръбопроводи, повечето от които минават през Русия. Газопроводът, който минава от Азербайджан до Турция, няма достатъчно капацитет, за да задоволи нуждите на Европа.
През 2021 г. Русия е доставяла на страните от ЕС 40% от техния природен газ, като Германия е най-големият вносител, следвана от Италия и Холандия. Потреблението на синьо гориво е спаднало до около 17% до август 2022 г., според данни на ЕС. Обединеното кралство не е било основен купувач на руски газ – през 2021 г. само 4% от доставките идват оттам. Сега Великобритания не внася нищо.
Държавите от ЕС все повече се стремят да доставят втечнен природен газ (LNG) в танкери от производители като САЩ и Катар. Преминаването към внос на втечнен газ от страна на държавите в Европа беше много значимо, защото това замени, до известна степен, доставките от Русия, които доминираха в европейските покупки през последните няколко години.
Въпреки това няма достатъчно LNG терминали в Европа. Това ще бъде проблем, особено за Германия“, казва енергийният съветник Кейт Дуриан.
Има няколко планирани нови LNG терминала, а някои вече са в процес на изграждане в цяла Европа, докато страните се опитват да увеличат капацитета си.