Египет забрани износа на пшеница
Страната иска да обезпечи собственото си потребление и търси как да компенсира липсата на руските доставки

© ECONOMIC.BG / Twenty20
Египет ще забрани износа на основни продукти, включително брашно, леща и пшеница, опитвайки се да защити хранителните си резерви на фона на последиците от руската инвазия в Украйна. Забраната, която обхваща също тестени изделия и боб Фава, ще се прилага в продължение на три месеца от деня след публикуването ѝ в Държавен вестник, се казва в изявление на министерството на търговията на страната.
Египет внася по-голямата част от пшеницата си от Русия и Украйна, използвайки тези доставки като основа на програмата си за субсидиране на хляб за милиони хора. Покачващите се цени на зърното, докато войната разтриса международните пазари, оказва натиск върху финансите на правителството, което иска да пресече спекулациите.
Ходът на Египет е поредният пример за протекционизъм при храните в световен мащаб и рискува по-нататъшни сътресения при световната търговия със зърнени култури, пише Bloomberg. Молдова, Сърбия и Унгария забраниха експорта на някои зърнени култури. Индонезия, най-големият износител на хранителни масла в света, затяга контрола върху доставките.
Водещият износител на брашно – Турция – засили правомощията на министерството на земеделието върху редица продукти, позволявайки му да прави „периодични договорености“, ако е необходимо.
Българското правителство засега отрича да е забранявало износа на зърно, но големи производители твърдят, че има скрита заповед. Според финансовия министър Асен Василев става въпрос за „повишен контрол“ по митниците. Държавата също така одобри 1.1 млрд. лв., с които да закупи 1.1 млн. тона пшеница, слънчоглед и царевица за държавния резерв.
Египетското правителство повишава целта си за закупуване на местна пшеница до 5.5 млн. тона, но хората все още трябва да „рационализират“ потреблението си, каза премиерът Мостафа Мадбули в сряда. Той се срещна с министри, за да прегледа действията по поддържането на хранителните магазини заредени и достъпни.
Войната повиши цените на пшеничното брашно с 19%, а на растителните масла – с 10%, каза Мадбули. Потребителската инфлация вече се ускори до 8.8% през февруари, движена от по-високите цени на храните.
Русия сигнализира, че планира да ограничи търговията с някои суровини, въпреки че все още не е уточнила кои стоки или държави ще бъдат засегнати. Нейният премиер в сряда предупреди, че страната трябва да даде приоритет на собствените си доставки на пшеница, за да осигури хляб за гражданите.