ЕК пришпори страните членки да усвояват парите по ПВУ
България е на последно място сред държавите от Европейсйкия съюз по процент на усвояване на безвъзмездните средства

По-малко от две години преди крайния срок за изплащане на средствата по Механизма за възстановяване и устойчивост (МВУ) ЕС не е усвоил и половината от тях, затова и от Европейската комисия съветват страните да се забързат. Това става ясно от третия годишен доклад на Европейската комисия по изпълнението на Плана.
Страните да побързат
Към днешна дата Комисията е получила 69 искания за плащане от 25 държави-членки и е изплатила над 267 милиарда евро, т.е. повече от 40% от наличното финансиране от МВУ. Добрата новина е, че до края на годината се очаква да бъдат изплатени още поне толкова средства на държавите - над 300 милиарда евро.
ЕК казва, че с оглед на ограниченията във времето всички усилия трябва да останат съсредоточени върху пълното и навременно изпълнение на плановете до 2026 г.
Държавите-членки трябва да продължат бързо да прилагат изцяло своите МВУ и Комисията активно ги подкрепя в това усилия“.
Изпълнението и плащанията по МВУ се се ускорили след някои забавяния през 2023 г., до голяма степен свързани с войната Русия в Украйна, високата инфлация, ограниченията на доставките и необходимостта от приемане на глави на REPowerEU.
Към днешна дата Съветът е одобрил 26 такива глави, които предоставят допълнителни средства за провеждане на реформи и инвестиции, които диверсифицират енергийните доставки на ЕС, ускоряват зеления преход и подпомагат уязвимите домакинства.
България изостава
Единствената страна членка, която не е подала стратегическия документ в България. Припомняме, че одобряването на главата беше блокирано в Парламента от депутати от „Възраждане“ и „Има такъв народ“, а сега финансовият министър заговори за свикване на извънредно такова, на което да бъдат приети документите.
Повечето държави-членки са предоставили пълен списък с данни за 100-те най-големи крайни получатели съгласно техните Планове, докато няколко са предоставили списъци, съдържащи по-малко от 100 крайни получатели това са България (19), Естония (98), Унгария (99), Литва (71), Малта (31) и Румъния (98). В някои случаи това може да бъде свързано със състоянието на изпълнение на съответните Планове на държави членки, където се подготвя въвеждането на мерки, но средствата все още не са достигнали до крайните получатели, се посочва в доклада.