За една минута ЕС-27 се обедини в позицията си по Brexit
Доналд Туск подчерта три приоритета пред Алианса

© ECONOMIC.BG / Twitter
Лидерите на 27-те страни от Европейския Съюз са приели „единодушно“ основните принципи за провеждането на
преговорите по Brexit. „Насоките са приети единодушно. Планът на 27-те страни
членки относно преговорите по Brexit е готов“, написа председателят на Европейския съвет Доналд
Туск в Twitter. Според
Reuters позицията е приета за минута, след което са последвали
аплодисменти.
На 29 април в Брюксел се проведе среща на високо равнище между европейските лидери. Великобритания не участва в нея. Основните теми бяха финализиране на насоките по "развода” с Обединеното Кралство и бъдещите отношения с ЕС.
"Преди да обсъдим нашето бъдеще, ние първо трябва да оправим нашето минало", каза Туск, изброявайки три приоритета:
За гражданите на ЕС, които живеят във Великобритания, той иска "ефективни, недискриминационни и всеобхватни" гаранции; Великобритания трябва да изпълни всички свои финансови задължения, договорени като държава членка на ЕС; Сделката трябва да бъде постигната, " за да се избегнат трудности на границата между Република Ирландия и Северна Ирландия."
Алиансът ще настоява, че трябва да бъде постигнат напредък в преговорите за отделяне на Великобритания от ЕС, преди да може да започне дискусии за бъдещи търговски отношения. Официалните разговори между Лондон и ЕС няма да започнат до предсрочните избори във Великобритания на 8 юни.
Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер заяви, че ЕС не е представил на Великобритания точна сума за финансовите й задължения към блока, тъй като засега има само "предпазлива предварителна оценка", възлизаща на до 60 млрд. евро. Холандският министър-председател Марк Рюте потвърди, че "безплатен Brexit е невъзможен." По думите му Великобритания може да се опита да разбие единството на оставащите 27 страни членки на ЕС при преговорите по условията на излизане от блока. Той смята, че това е капан, който трябва да избегнем.
Френският президент Франсоа Оланд заяви, че излизането на Великобритания от ЕС е урок за френските избиратели преди втория тур на президентските избори на 7 май. Балотажът на президентските избори във Франция ще бъде между центриста Еманюел Макрон и водачката на крайнодесния Национален фронт Марин Льо Пен.
Brexit е регресия, придвижване назад, подчерта Оланд. Без ЕС няма единен пазар, няма единна валута,социални гаранции, които дава евросъюзът. Изборът на 7 май ще покаже дали французите трябва да се страхуват от излизане от ЕС. Те само печелят, оставайки част от единна Европа, добави той. Оланд също отбеляза, че Великобритания ще трябва да плати цената за излизането от ЕС.
Върховният представител на ЕС по външната политика Федерика Могерини каза, че Brexit няма да окаже съществено влияние върху външната политика и политиката за сигурност на блока. “Ще обсъдим бъдещото партньорство с Великобритания едва във втората фаза на преговорите, включително външната политика и политиката за сигурност. Още сега обаче мога да кажа, че Brexit няма съществено да повлияе на работа ни”, подчерта Могерини.
По повод предсрочните парламентарни избори във Великобритания премиерът на Люксембург Ксавие Бетел каза в Брюксе, че преди е имало мек и твърд Brexit, а "в бъдеще може би ще има "Brexit на Тереза, може би това е причината тя да организира изборите".
Brexit график:
- 29 април 2017 г. - лидерите на ЕС (с изключение на Великобритания) се срещат в Брюксел, за да приеме насоките за водене на преговори Brexit;
- 7 май 2017 г. - френските гласоподаватели избират следващия си президент между Емануел Макрон и Марин Льо Пен, може да последва Frexit;
- 8 юни 2017 г. - Великобритания парламентарни избори – разговорите за Brexit ще започнат скоро след вота;
- 24 септември 2017 г. - Парламентарните избори в Германия, Меркел иска четвърти мандат;
- 29 март 2019 г. - Краен срок за приключване на преговорите за излизането на Великобритания (всяко удължаване изисква съгласието на всички страни-членки);
- май или юни 2019 г. – изборите за Европейски парламент (без Великобритания).
Ратификация -
Всяка Brexit сделка изисква ратификация от националните парламенти на всички на
ЕС и Европейския парламент