ЕС инвестира €133 млн. в първия по рода си завод за фотонни чипове
Брюксел опитва да конкурира лидерите на пазара – САЩ и Азия
Европейският съюз ще инвестира 133 млн. евро в пилотни производствени мощности за фотонни полупроводници в Нидерландия. Министерството на икономиката на страната съобщи в понеделник, че цитираното финансиране е част от общо 380 млн. евро, предназначени за създаването на предприятия за производство на фотонни полупроводници в цяла Европа.
Проектът е в рамките на т.нар. съвместно предприятие Chips Joint Undertaking – европейско публично-частно партньорство за насърчаване на научноизследователската и развойната дейност в полупроводниковата индустрия.
Фотонните полупроводници използват светлина, а не електрони, за извършване на изчисления. Предимствата им са свързани със скоростта и консумацията на енергия, което ги прави все по-полезни за приложения, включително в центровете за данни и автомобилите.
„Фотониката е технология от стратегическо значение“, заяви в изявление нидерландският министър на икономиката Дирк Беляартс, цитиран от Reuters.
Нашата цел е да постигнем силно европейско конкурентно предимство. От знанията, иновациите, веригите за доставки до крайните продукти.“
Миналата година ръководителите на група от най-големите европейски компании за фотонни компютърни чипове призоваха Европейския съюз да подкрепи разрастващата се индустрия с финансиране в размер на 4.25 млрд. евро. Целта е да ѝ се помогне да се съревновава с конкурентите си от Азия и САЩ.
След като Европейската комисия му възложи да проучи как ЕС да запази конкурентоспособността на своята по-екологична и по-дигитална икономика във време на засилени глобални стълкновения, бившият шеф на Европейската централна банка Марио Драги заяви в доклад през септември, че Блокът трябва да инвестира много повече и много по-бързо, за да не изостава икономически от САЩ и Китай.