ЕС официално удължи санкциите срещу Русия
Това беше договорено от 28-те страни от общността

Съветът на ЕС официално разшири санкциите срещу Русия за срок от шест месеца, като по този начин се одобрява решението, което беше договорено от 28-те страни от общността още на 18 декември. Това съобщава пресслужбата на Съвета.
"На 21 декември 2015 г., Съветът удължи икономическите санкции срещу Русия, до 31-ви юли, 2016 г." - се казва в изявлението.
Диалогът не е повод за обмен
В интерес на Европа е да работи заедно с Русия по приоритетните международни проблеми, но диалогът няма да бъде претекст за "обмен" по въпроса за санкциите, това каза по-рано в интервю върховният представител на ЕС за външната политика и политиката на сигурност Федерика Могерини.
"През последната година, ние говорихме много с Москва по отношение на Иран, Сирия, Либия, имиграцията, изменението на климата. В интерес на Европа е да работи с Русия по приоритетни въпроси, но това не е причина за обмен на ответни санкции” - каза още тя.
Могерини подчерта, че това не означава, че ограничителните мерки, наложени от ЕС срещу Русия в резултат на украинската криза, ще бъдат завинаги. "Но те са тясно свързани с оттеглянето на пълното прилагане на Споразумението за Минск” - каза ръководителят на европейската дипломация.
"Нищо ново не сме чули"
Разширяването на санкциите срещу Русия се очакваше и това няма да се отрази на руската икономика съобщени по-рано министърът на икономическото развитие Алексей Улюкаев.
"Това беше очаквано решение, нищо ново не чухме, това няма да има абсолютно никакво влияние върху икономиката на Руската федерация" - каза той.
Според източник в Брюксел, в ЕС са се договорили за разширяването на непроменените икономически санкции срещу Руската федерация до 31 юли 2016 г.
Историята на санкциите
ЕС въведе секторни икономически санкции срещу Русия на 1 август 2014 г., на 12 септември те бяха разширени, а през октомври - смекчени. Санкциите включват набор от секторни ограничения за достъп до Европейски кредит за пет руски банки - "Сбербанка", "ВТБ", "Газпромбанка", "Внешэкономбанка" и "Россельхозбанка".
Вторият елемент на санкциите е оръжейното ембарго и забраната за доставка до Русия на технологии с двойна употреба.Третият елемент е руската забраната за продажба на нови технологии и високотехнологично оборудване за петролния сектор.
В допълнение към тези мерки, ЕС наложи забрана на вноса на стоки от Общността от Крим и Севастопол.