Убежище за дезинформацията? ЕС повдигна първото в историята обвинение по DSA
Социалната мрежа X на Илон Мъск може да получи глоба за милиони евро

© ECONOMIC.BG / Deposit Photos
Европейският съюз призовава Илон Мъск да вземе мерки за това, че е превърнал социалната медия X в убежище за дезинформация и незаконно съдържание.
Европейската комисия официално обвини X в неспазване на законодателството на ЕС за социалните медии. Платформата може да бъде глобена с няколко милиона евро в рамките на дело по новия Закон за цифровите услуги (DSA) на Блока, който има за цел да се бори с токсичното и незаконно онлайн съдържание и алгоритми.
X е под прицела на Брюксел, откакто през 2022 г. милиардерът Илон Мъск пое компанията, известна преди това като Twitter. Микроблогинг платформата е обвинявана, че позволява на дезинформацията и незаконната реч на омразата да се разпространяват свободно, внедрява подвеждащи функции за удостоверяване и блокира достъпа на външни изследователи до инструменти за внимателно проучване на начина, по който се разпространява злонамерено съдържание в платформите.
В рамките на DSA Европейската комисия започна да упражнява стриктен надзор върху X и още дузина от най-големите онлайн платформи в света, включително Facebook, YouTube и други. ЕС стартира проверка в X през декември 2023 г. в рамките на първото официално разследване по новото законодателство. Обвиненията от петък са първите в историята по силата на DSA.
Нарушенията на Закона за цифровите услуги могат да доведат до глоби в размер до 6% от глобалните приходи на X.
Според предварителните констатации на Комисията т.нар. сини верификационни отметки на платформата на X всъщност са заблуждавали потребителите да мислят, че част от съдържанието е надеждно. Оказва се обаче, че даването на отметка на даден потребител не върви с изискването за поддържане на определен стандарт.
ЕС заяви, че политиката на X за сини отметки е била заблуждаваща и с нея са злоупотребявали злонамерени участници. Първоначално проверките бяха създадени като начин за проверка на потребители като правителствени служители, обществени фигури и журналисти с цел ограничаване на дезинформацията. След като влезе във владение обаче, Мъск промени тази политика, позволявайки на потребителите да си купуват верификационната отметка. Новата политика бе използвана и от измамници, които се представяха за американския политик Хилари Клинтън и авторката Джей Кей Роулинг, както и за много други известни личности.
Платформата също така не е спазила задължението да предостави хранилище за реклами с възможност за търсене и надеждност и е ограничила достъпа на изследователите до публичните си данни, заяви Комисията.
Сега X ще има право да се защити срещу обвиненията и да предложи мерки в отговор на описаните от ЕС опасности.
Комисията заяви, че продължава да разследва дали X е нарушила правилата, свързани с разпространението на незаконно съдържание, както и дали е предприела достатъчно мерки за ограничаване на дезинформацията.
Досега ЕС е започнал разследвания по DSA на няколко компании, сред които AliExpress, Meta, Facebook и Instagram и TikTok, във връзка с предполагаеми проблеми като недостатъчна защита на потребителите и пристрастяващи алгоритми.