ЕС заплашва да съди САЩ заради вносните мита
Вашингтон и Берлин се опитват да уточнят търговските правила и да намалят търговския дефицит
Европейският съюз може да съди
САЩ в Световната търговска организация (СТО), ако новата власт във Вашингтон
наложи вносни мита на европейските стоки, предупреди германският икономически
министър Бригите Циприс, цитирана от Financial
Times.
Републиканците в Конгреса настояват за щателно преразглеждане на корпоративните данъци в САЩ, което ще включва „гранична регулация“ – вносните стоки ще бъдат обложени с допълнителен данък, а приходите от износ ще бъдат освободени от налог.
Самият президент Тръмп предупреди, че Вашингтон ще наложи мито от 35% на автомобилите, които BMW планира да сглобява в новия си завод в Мексико и са предназначени за американския пазар.
Според Циприс има 2 възможни отговора: адаптиране на световната данъчна система, в която да се включи подобен данък или да се заведе съдебно дело срещу САЩ в СТО.
„Има разписани процедури. В споразуменията на СТО ясно е посочено, че не може да бъде налаган данък по-висок от 2.5% на вносните автомобили“, посочи германският министър.
„Имам доверие в здравия разум и в съдилищата. Това няма да е първият път, в който г-н Тръмп губи в съда“, подчерта тя, визирайки оспорените мигрантски укази на президента, забраняващи влизането в САЩ на граждани от няколко мюсюлмански държави.
Думите на Циприс идват само часове преди срещата на канцлера Ангела Меркел с Доналд Тръмп. Посещението на Меркел във Вашингтон идва в момент на нарастваща загриженост в Германия за влиянието, което администрацията на Тръмп ще има върху бъдещето на НАТО, свободната търговия и глобалното икономическо сътрудничество.
Германското безпокойство се подхранва от личните нападки на Тръмп към Меркел. В хода на предизборната си кампания той я обвини, че „разрушава Германия“ чрез политиката на отворени врати към мигрантите, която той нарече „катастрофална грешка“.
Разговорите между двамата ще бъдат съсредоточени върху огромния търговски излишък на Германия спрямо САЩ, който вече беше източник на напрежение между Вашингтон и Берлин. През последната година Щатите са изнесли стоки и услуги за 80.3 млрд. долара към Германия, докато германският внос в САЩ е почти 2 пъти по-голям – 148 млрд. долара.
Излишъкът беше яростно атакуван от икономическия съветник на Тръмп Питър Наваро, който обвини Германия, че се възползва от „умишлено девалвираното“ евро.
Бригите Циприс призна, че излишъкът е проблем, но заяви, че се работи върху него. Тя подчерта, че работодателите и синдикатите в стоманодобивната промишленост са се споразумяли за по-високи заплати на 72 хил. работници от бранша, които ще получават 2.3% повече от следващия месец и още 1.7% повече от май 2018 г.
„Това означава, че вътрешното потребление ще се увеличи допълнително“, отбеляза министърът. Тя подчерта, че правителството подготвя данъчни стимули за научни изследвания.
Германският финансов министър Волфганг Шойбле заяви в четвъртък, че търговският излишък не е нещо, за което Германия трябва да търси вината у себе си. Според него една от причините за това е, че Федералната република няма собствена валута и не може да води собствена монетарна политика. Шойбле заяви, че Германия „си е написала домашното“, но има по-голяма нужда от стимулиране на растежа в еврозоната.
Американският му колега Стивън Мнучин заяви, че Америка няма желание да влиза в „търговски войни“, но иска да се справи с дисбалансите в търговските отношения.
Бригите Циприс заяви, че заплахите на Тръмп спрямо германските компании създават усещане за несигурност, което е „отрова за икономиката“.
Според нея част от проблема е, че САЩ все още нямат търговски представител: номинираният от Тръмп Робърт Лайтхайзър, който трябва да бъде изслушан тази седмица в Конгреса и тогава да встъпи в длъжност.
Циприс заяви, че САЩ „ще се прострелят в крака“, ако продължат с високите вносни мита, „защото се нуждаят от нашите машини и фабрики“.