ЕЦБ ще действа въпреки възраженията на Германия и Холандия
Председателят на финансовата институция Кристин Лагард е решена, ако се наложи, да премахне всички лимити пред банката

© ECONOMIC.BG / БТА
Председателят на Европейската централна банка (ЕЦБ) Кристин Лагард е отхвърлила възраженията на Германия и Холандия, които се противопоставиха на заявката на банката да подкрепи европейската икономика „без лимити“ срещу коронавируса Covid-19. Това са казали за агенция Reuters трима източника, запознати с решението.
Програмата на ЕЦБ за изкупуване на облигации на стойност 750 млрд. евро, одобрена на извънредно заседание късно вчера, дойде с обещание, ако се наложи, институцията да премахне „ограниченията“, които сама си е наложила. Става въпрос за сегашния лимит да не държи повече от една трета от облигациите на една държава.
Това означава, че стимулите могат да бъдат приложени там, където са най-необходими, т.е. ЕЦБ ще може да засили изкупуването на облигации от Италия, облекчавайки икономическата криза в страната. Това решение, което донесе спокойствие на финансовите пазари, бе посрещнато с противопоставяне от няколко участници в конферентния разговор на Управителния съвет на ЕЦБ, който обединява гуверньорите на централните банки във всички 19 страни членки на Еврозоната.
Сред противниците на плана са гуверньорите на централните банки в Германия и Холандия, които по традиция са против количествените облекчения. Опозиционно настроените участници във вчерашните дебати се опасяват, че ЕЦБ ще превърне в основен финансов източник за правителствата от Еврозоната.
Новата програма на ЕЦБ ще важи за всички активи, които и досега бяха допустими за изкупуване - не само ДЦК, а и корпоративни книжа, отговарящи на определен минимален праг на кредитно качество. Разширяват се и класовете активи, които могат да бъдат купувани, а също и се занижават леко изискванията към обезпеченията. Благодарение на специално разрешение централната банка може да купува и гръцки държавни облигации. Корпоративните облигации и корпоративните заеми също ще бъдат част от програмата. По този начин ЕЦБ иска да улесни начина, по който предоставя пари на централните банки на страните от Еврозоната.