Еврокомисията леко повиши прогнозата си за българската икономика
Очакванията на Брюксел обаче остава далеч под заложения от финансовия министър Асен Василев растеж за 2024 г.
Европейската комисия повиши леко прогнозата за българската икономика от 1.8% в ноемврийския доклад на 1.9% в най-актуалния си зимен доклад. И след актуализацията обаче очакванията на Брюксел остават далеч под заложения от финансовия министър Асен Василев растеж, на база на който той изготви бюджета за 2024 г. – 3.2%.
През ноември той аргументира сериозната разлика между двете прогнози с недостатъчната запознатост на Европейската комисия с българската икономическа реалност, поради което тя е по-консервативна в своите прогнози.
Еврокомисията очаква двигател на растежа и тази година да бъде вътрешното търсене, а ръстът на потреблението да се забавя, тъй като потенциалът за увеличаване на заетостта изглежда изчерпан. Прогнозата е за съществен ръст на инвестициите, особено по линия на изпълнението на Плана за възстановяване и устойчивост, по линия на който през миналата година не постъпиха никакви средства.
Брюксел очаква само няколко страни от Европейския съюз да имат по-висок икономически растеж от България. Това са Литва, Полша, Словакия, Унгария, Хърватия, Румъния и Гърция – всички те от района на Централна и Източна Европа, който по принцип догонва Западна Европа.
За 2025 г. Еврокомисията очаква 2.5% ръст на БВП на България, което е понижение с 0.1 пункт спрямо есенния доклад.
Институцията запазва и прогнозата си за 2% растеж през отминалата 2023 г. Като негов двигател Брюксел сочи силната кредитна активност, ръстът на потреблението и силния пазар на труда. Ниските инвестиции, скромният износ и икономическото забавяне на търговските партньори на България пък охладиха растежа.
Еврокомисията също така ревизира прогнозата си за инфлацията в България и вече очаква по-слабо поскъпване на живота. Според новия доклад инфлацията в България ще се забави „значително“ до 3.4% през 2024 г. спрямо вижданията от ноември за 4%.
За 2025 г. Европейската комисия прогнозира инфлация от 2.9%, като остава непроменена в сравнение с есенната прогноза.
Очакванията са фактори за това забавяне да бъдат цените на вноса и на услугите, които от своя страна се формират и от енергийни, хранителни и неенергийни промишлени стоки.