Жилищните кредити в България вече докосват 20 млрд. лв. (графики)
През декември стойностният обем на ипотечните заеми расте с над 20% на годишна база

© ECONOMIC.BG / Красимир Свраков
Стойностният обем на жилищните заеми в България продължават да растат и към края на 2023 г. вече докосват 20 млрд. лв. Въпреки влезлите в сила мерки на Българската народна банка (БНБ) за укротяване на кредитния бум от последните две години обемът на ипотечните заеми продължава да расте – с по около 2% на месец.
Жилищните кредити вече са все по-важно перо за банките в България, показват данни на БНБ. След засиленото теглене заеми от 2021 г. насам заради ниските лихви те вече представляват една осма от общите активи на банковата система и над една пета от брутния кредитен портфейл.
По-детайлна справка на Economic.bg в данните на БНБ показва, че към края на годината жилищните заеми в банковата система достигат рекордните 19.9 млрд. лв.
Само за последния месец на миналата година, който е свързан с неособено голяма динамика на жилищния пазар, нетно обемът на ипотечните заеми расте с 406 млн. лв., което е малко под рекорда от месец по-рано (416 млн. лв.). Годишният им ръст през декември достига 20.5%. За сравнение, годишните ръстове от предходните месеци не надвишаваха 20%.
Обемът на жилищните кредити се повишава до голяма степен и от все по-скъпите имоти. По данни на БНБ средният размер на новоотпуснатите жилищни заеми „устойчиво се повишава“ – от 156 хил. лв. средно за 2022 г. до 180 хил. лв. към септември 2023 г.
Средномесечно за изминалата 2023 г. ръстът на жилищните заеми е с по 282 млн. лв. при 209 млн. лв. за миналата година.
Липсата на съществено охлаждане при ипотечните заеми е факт, въпреки че Европейската централна банка започна да вдига лихвите още през лятото на 2022 г. В България обаче те останаха ниски, тъй като банките в България са пълни с пари, а цената на кредитите за жилище в България основно се оформя именно на база обема на депозитите в банковата система.
Ръст през декември се наблюдава сезонно и при потребителските кредити заради празничния сезон, свързан традиционно с повече потребление. Леко ускорение в ръста има и при бизнес заемите.