Nexo съди България за над 3 млрд. долара
Криптокомпанията е претърпяла материални и репутационни щети от шумното, но провалило се разследване на българската прокуратура

© ECONOMIC.BG / Nexo.careers
Антони Тренчев и Коста Кънчев, съоснователи на Nexo
Арбитражното дело на „криптобанката“ Nexo срещу българската държава, прокуратурата и Министерството на финансите е за над 3 млрд. долара. Това обяви официално компанията, в която съсобственик е бившият депутат от „Реформаторския блок“ Антони Тренчев. От там изтъкват, че акцията на държавните органи е провалила плановете ѝ за листване на американската фондова борса и за спонсорска сделка във футбола.
Размерът на арбитражния иск се определя от значителните материални и репутационни щети, резултат от действията на държавните органи по време на вече прекратеното, репресивно разследване срещу компанията, нейните служители и ръководители“, посочват от Nexo в изявление.
Nexo AG, швейцарско подразделение на базираната на Каймановите острови Nexo Capital, твърди, че разследването е накърнило репутацията ѝ и е унищожило стойността за акционерите, става ясно от документ, подаден в Международния център за уреждане на инвестиционни спорове (ICSID) към Световната банка.
Новината за делото съобщиха първо от „Бърд“, но информацията за финансовия размер на заведения иск излиза днес.
Тренчев заплаши българската държава със съд още с първото си публично изказване след стартиралото разследване срещу компанията. Тогава той коментира, че репутационните щети от действията на прокуратурата се оценяват на над 1 млрд. долара. Година по-късно отправената заплаха е вече задействана, а финансовите претенции на Nexo са още по-големи.
Припомняме, че миналия януари полиция, жандармерия и ДАНС влязоха в офисите на Nexo в рамките на показна и шумна акция. В дните след това излязоха подробности за „уникалното в световен мащаб“ – по думите на българската прокуратура – разследване. Водено все още от Иван Гешев, държавното обвинение се похвали, че работи съвместно с международни колеги и Интерпол.
Основателите и някои висши мениджъри в Nexo бяха обвинени за пране на пари и извършване на данъчни и компютърни измами, включително за предоставяне на банкова дейност без необходимия лиценз. Посочени бяха дори следи към терористичната група „Хамас“.
11 месеца по-късно прокуратурата обяви, че не е открила доказателства за извършени престъпления и е прекратила наказателното производство по „случая Nexo“.
Делото Nexo vs. България
Арбитражният иск е внесен на 18 януари 2024 г. в секретариата на Международния център за уреждане на инвестиционни спорове (ICSID) към Световната банка във Вашингтон, съгласно международните спогодби за защита на инвестициите.
Интересите на Nexo пред трибунала ще бъдат представлявани от американската кантора Pillsbury Winthrop Shaw Pittman LLP.
След като проучихме случая в дълбочина, вярваме в силата и бъдещия успех на иска на Nexo“, коментира Матю Оресман, управляващ съдружник на лондонския офис на Pillsbury LLP.
Директните последствия от атаката на органите на държавата причиниха „колосални щети върху дейността и международната репутация на Nexo“, казват от компанията. „Инвестициите на компанията в България претърпяха загуби в големи размери, а значителни бизнес възможности в глобален мащаб пропаднаха.“
От Nexo твърдят, че в резултат на наказателната акция е спряна съвместната работа на компанията с три от най-големите американски инвестиционни банки по първичното публично предлагане на акциите на дружеството на знакова фондова борса в САЩ.
Оценката на Nexo, дадена от тези банки тогава, е между 8 и 12 милиарда щатски долара“, посочват още от криптокомпанията.
Дава се пример и с провала на „подписването на дългосрочно сътрудничество на Nexo с един от най-популярните европейски футболни клубове“. Изтъква се също „опетненото име и репутация на Nexo и на служителите ѝ“.
Въпреки изброените репутационни щети и пропуснати ползи компанията подчертава, че е успяла да съхрани бизнеса си.
Припомняме, че основаната през 2018 г. от българите Коста Кънчев и Антони Тренчев Nexo се разви стремглаво само за няколко години на фона на бума на криптовалутите. Бизнесът им успя да се превърне в един от най-успешните на глобално ниво в сферата на криптокредитирането. През последните години обаче регулаторите започнаха да се вглеждат по-задълбочено в сектора и да предприемат действия по затягане на контрола.
През 2022 г. осем американски щатски регулаторни органа повдигнаха обвинения на Nexo Group за предполагаеми нарушения. Причината за действията им бе продукт, който се оказва, че носи лихви на клиентите и на практика изпълнява ролята на ценни книжа, но въпреки това не е бил регистриран като такъв.
Nexo постепенно прекрати дейността на своите продукти и услуги в САЩ миналата година и се съгласи да плати 45 млн. долара за уреждане на обвиненията на Комисията по ценните книжа и фондовите борси в страната и щатските регулаторни органи, че не е успяла да регистрира своя продукт за кредитиране на криптоактиви.
Nexo обещава да дари до 20% от полученото обезщетение за детско здравеопазване и образование.