Край на сагата Nexo: Прокуратурата безславно прекрати разследването
По-малко от година след шумната си акция срещу компанията държавното обвинение призна, че не е намерило доказателства за извършени престъпления

© ECONOMIC.BG / БТА
Прокуратурата не е открила доказателства за извършени престъпления и е прекратила наказателното производство по „случая Nexo“. Новината идва по-малко от година след шумната акция срещу криптокомпанията, при която службите нахлуха в офисите ѝ в София.
През януари държавното обвинение описа основаната от българи глобална компания Nexo като „пирамида от кухи фирми с престъпни клиенти“. Заяви, че разследването е „уникално в световен мащаб“, че е част от мащабна международна акция и дори намеси „Хамас“. Прокуратурата дори го окачестви като второто най-голямо дело след това за фалита на КТБ. 11 месеца по-късно обаче държавното обвинение заявява, че не е открила никакви доказателства за извършени престъпления.
Nexo от своя страна обвини прокуратурата в „ненужно показна акция“ и „произвол“, като в отговор заплаши българската държава със съдебни искове за стотици милиони.
Припомняме, че като обвиняеми бяха привлечени основателите на Nexo Коста Кънчев и Антони Тренчев, както и директорите Калин Методиев и Траян Николов. Те бяха обвинени, че в периода от 2018 г. до януари 2023 г. са участвали в организирана престъпна група, включително пране на пари, данъчни престъпления и такива, свързани с предоставяне на банкова дейност без необходимия лиценз, както и компютърни измами.
В хода на разследването са извършени редица разпити на свидетели, сред които и такива с тайна самоличност. Изготвени са две експертизи – техническа и банкова, като са изследвани и анализирани движения по разплащателни сметки на физически и юридически лица. Също така са изготвени комплексна съдебно-изкуствоведска и оценителна експертиза, комплексна аудиовизуална и съдебно-икономическа експертиза, извършени са различни процесуално-следствени действия, свързани с претърсвания, изземвания и огледи на веществени доказателства. Изготвени са Европейски заповеди за разследване и са приобщени отговорите по тях.
От показанията на свидетели се установява, че виртуалните валути нямат регулация на територията на Република България“, се казва в съобщението на Софийска градска прокуратура.
Държавното обвинение се позовава и на щателното разследване в САЩ, където Nexo бе подложена на строг контрол. „Според същото компанията Nexo не е участвала в измама или подвеждащи търговски практики, не са налице данни клиенти на Nexo да са били ощетени или подведени относно финансовото състояние на компанията“, казва прокуратурата.
На базата на така установената фактическа обстановка екипът от наблюдаващи прокурори стига до извода, че не са налице доказателства за извършени престъпления. Така възприетата фактология не обуславя наличието на престъпно сдружение, което да сочи структурираност и трайност.“
Случаят с Nexo за пореден път изкара на преден план дилемата за модела на финансиране на партиите, отчетността и опасенията от скрит политически комфорт, когато това се прави непрозрачно. Именно такива се породиха около разкритието, че „Да, България“ (част от коалицията „Демократична България“) е била финансирана от служители на криптокомпанията.