Евролидерите санкционираха Русия във финансите и енергетиката
В Европейския съюз има различия относно това колко далеч да се стигне с мерките

© ECONOMIC.BG / БТА
Лидерите на Европейския съюз приеха нови, по-строги санкции срещу Русия заради инвазията в Украйна, предава Reuters. Санкциите включват мерки в областта на енергетиката, визовата политика, финансите, транспорта и други. Българският премиер Кирил Петков също взе участие в срещата, на която стана ясно, че ЕС ще наложи и контрол върху износа.
Лидерите на 27-членния блок критикуваха Путин един по един, когато пристигнаха за спешната среща на върха в Брюксел. Латвийският премиер Крисиянис Каринс го описа като "заблуден автократ, създаващ страдание на милиони".
Предвижда се ЕС да замрази руските активи в Блока, спирайки достъпа на банките до европейските финансови пазари като част от това, което неговият върховен представител по външната политика Жозеп Борел определи като „най-суровият пакет от санкции, който някога сме прилагали“.
Нашите санкции ще ударят руската икономика право в сърцето ѝ“, каза белгийският премиер Александър Де Кроо.
„Не бяхме достатъчно успешни и решителни, за да предотвратим тази стъпка на Русия, която е трагедия за Украйна, трагедия за Европа и трагедия за самата Русия“, каза литовският президент Гитанас Науседа.
От заседанието стана ясно, че в Европейския съюз има различия относно това колко далеч да се стигне със санкциите, като според няколко от европейските лидери най-тежките стъпки трябва да се запазят в резерв. Подобна мярка е и евентуалното изключване на Русия от глобалната мрежа за междубанкови плащания SWIFT.
Украйна и бившите съветски балтийски държави на ЕС казват, че Русия трябва да бъде откъсната от системата, но германският канцлер Олаф Шолц, заяви, че този тип санкции трябва
да се запазят за по-нататък“.
По-рано днес президентът на САЩ Джо Байдън също посочи, че засега САЩ няма да ограничават достъпа до SWIFT.
В изявление от срещата на върха лидерите на ЕС заявяват, че новият кръг от санкции ще наложи масивни и тежки последици за руската икономика.
Дипломат от ЕС посочва, че Италия, Германия и Кипър са били сред онези, които са предпочели поетапен подход, докато централноевропейските и балтийските държави - най-близките до Русия - настояват за по-твърда позиция.
„Подкрепяме най-сериозния пакет от санкции срещу Русия“, каза словенският премиер Янез Янша.
Европейският съвет иска от Русия незабавно да прекрати незаконните военни действия, безусловно да изтегли всичките си въоръжени сили и военно оборудване от цялата територия на Украйна, да прекрати дезинформационната кампания и кибератаките. Отправено е настояване Русия да осигури хуманитарен достъп до засегнатите от военните действия.
Припомняме, че ЕС вече одобри първия пакет от санкции срещу Русия в сряда, в това число и включването на руски политици в черния списък и ограничаване на търговията между ЕС и двата отцепили се региона на Източна Украйна, чиято независимост Москва едностранно призна.
ЕС също така ще подготви нов пакет от помощ за Украйна и нови санкции срещу Беларус.