Европейските цени на газа скочиха с 36%
Инвеститорите се притесняват, че Путин ще отмъсти за санкциите като спре доставките на природен газ

© ECONOMIC.BG / Twenty20
Европейският природен газ поскъпна осезаемо след поредния кръг от международни санкции срещу Русия през уикенда. А това засили опасенията за недостига на енергия, пише Bloomberg.
Фючърсите скочиха с цели 36% в понеделник, след като западните държави се съгласиха да наложат по-строги наказания, тъй като първоначалните не успяха да убедят президента Владимир Путин да изтегли войските си от Украйна. Новите санкции пак изключват енергията, но биха могли да принудят купувачите, финансистите и спедиторите да стоят далеч от руските потоци. Междувременно има опасения, че Москва може да отвърне, като намали доставките за Европа. Може да последват и по-големи ограничения.
Европа разчита на Русия за около една трета от своя газ, като много от тези доставки преминават през тръбопроводи, пресичащи Украйна. Всяко смущение може да остави на студено Европа през зимата и да ограничи производството на електроенергия на континента, принуждавайки енергоемките индустрии, като топилни за метали и производители на торове, да забавят или спрат производството си.
Допълнителните санкции може да предизвикат отмъщение от страна на Русия, което да намали вноса на енергия в Западна Европа“, каза в доклад Нийл Ширинг, главен икономист в Capital Economics.
Съгласно санкциите някои руски банки ще бъдат изключени от системата за банкови съобщения SWIFT, използвана за транзакции на стойност трилиони долари по целия свят. Санкциите ще бъдат насочени и към валутните резерви на централната банка. Някои банки вече не финансират търговията със суровини, включително петрол и метали, от Русия – ход, който може да разтърси пазарите.
„Санкциите значително ще намалят способността на руската централна банка да продава чуждестранни активи в подкрепа на рублата“, каза Ширинг. Това също така ще ограничи способността на руските фирми да обслужват пасиви, деноминирани във валута.
Ако активите на централната банка на Русия бъдат замразени, вече няма да има смисъл страната да изнася повече, отколкото внася, каза Джеф Къри, ръководител на изследването на стоките в Goldman Sachs Group Inc.
Въпреки че новите санкции не са насочени към способността на Русия да продава енергия, „токсичната среда може да доведе до избягване на сделки, включително газ“, каза Оле Хансен, ръководител на стратегията за суровини в Saxo Bank A/S.
Но САЩ каза, че все още могат да бъдат наложени санкции. „Енергийните санкции със сигурност са на масата“, каза прессекретарят на Белия дом Джен Псаки пред ABC. „Не сме ги свалили, но също така искаме да направим това и да сме сигурни, че свеждаме до минимум въздействието върху глобалния пазар и го правим по единен начин.“
Европейските купувачи се опитват да се откажат от руския газ чрез изграждане на терминали за втечнен природен газ, а Германия спря процедурата по одобрение на спорния газопровод „Северен поток 2“ и разшири използването на въглища. Но изграждането на нови проекти отнема години. Засега континентът остава дълбоко зависим от Москва за енергия, особено газ, и всяко прекъсване на потоците може да забави запълването на изчерпаните хранилища през лятото и да доведе до нова криза с доставките през следващата година.
Ходът на Германия да построи два терминала за втечнен природен газ допълнително подкрепя мнението, че докато Путин контролира Русия, „Северен поток 2“ ще бъде мъртъв във водата“, каза Хансен.
Германската енергия за следващата година – европейският еталон – поскъпна с цели 13%. Цените за ден напред там и във Франция скочиха в търговията с брокери, тъй като производството на вятърна енергия ще намалее във вторник. Прогнозата е, че вятърната енергия ще остане ниска до края на седмицата, оставяйки Европа да разчита повече на скъп газ и въглища, за да отговори на търсенето. Краткосрочните прогнози за времето също водят до по-високи цени на газа в Обединеното кралство.
„Досега западните страни са изключвали износа на руски суровини от санкциите“, каза Марк Хефеле, главен инвестиционен директор за управление на глобалното богатство в UBS Group AG. „Но позициите се променят бързо и западните държави вече прибягнаха до прилагането на мерки, които изглеждаха малко вероятни преди няколко дни, а Белият дом заяви, че енергийните санкции са на масата“.
Рискът от прекъсване на доставките ще бъде обсъден от министрите на енергетиката на Европейския съюз на спешна среща в Брюксел по-късно в понеделник. Отделно от това официални лица от Киев се срещнаха с руски колеги, въпреки че украинският президент Владимир Зеленски изрази скептицизъм, че преговорите близо до границата с Беларус ще дадат резултати.