Facebook е заплашена от колективна потребителска жалба
Заради нарушение на лични данни при най-големия хакерски пробив в историята на социалната мрежа

© ECONOMIC.BG / БТА
~ 2 мин.
Потребители на Facebook съдят най-голямата социална мрежа в света за нарушение на данните от 2018 г. Компанията не е успяла да ги предупреди за рисковете в инструмента за влизане, въпреки че е защитила служителите си, се твърди в обвинението, цитирано от Reuters.
Става дума за инструмента, позволяващ на потребителите да се свързват с приложения на трети страни, като ползват за регистрация и влизане идентификационните си данни във Facebook.
Съдебното дело е следствие от най-големия пробив в историята на Facebook, който стана достояние през септември 2018 г. Тогава хакери откраднаха кодове за вход, или „маркери за достъп“, които им отвориха пътя към акаунтите на 29 млн. души.
„Facebook бе наясно с уязвимостта на маркера за достъп и не успя да го поправи години наред, въпреки това знание“, заявяват ищците, подали жалба в Окръжния съд в Сан Франциско. „Още по-грубо, Facebook предприе стъпки, за да защити собствените си служители от рискове за сигурността, но не и по-голямата част от своите потребители“, изтъкват още засегнатите.
Facebook не е отговорила на запитването за коментар.
Съдия Уилям Алсъп заяви през януари, че е готов да позволи разкриването на това колко данни за потребители са били откраднати. По онова време Facebook бе разкрила малко подробности за атаката, като каза само, че тя засяга „широк“ спектър от потребители. Не бе оповестена обаче разбивка на потърпевшите по държави.
Известно е, че нападателите са достъпили данни от профила, в това число рождени дати, работодатели, образование, религиозни предпочитания, използвани устройства, посещавани страници и скорошни търсения, както и местоположения от 14 млн. потребители.
Неприкосновеността на останалите 15 млн. засегнати потребители е била компрометирана в по-ограничен обхват – до име и данни за контакт. Нападателите са имали видимост до публикациите и списъците с приятели и членство в групи на около 400 000 потребители.
Те обаче не са откраднали лични съобщения или финансови данни, не са имали и достъп до акаунти на потребителите в други уебсайтове, казват от Facebook.