19 факта за Google навръх 19-я му рожден ден
Корпорацията стартира дейността си в гараж през 1998 г.

В света на технологиите 27 септември 1998 г. ще остане в историята като рождената дата на един от ключовите представители в сектора, изволювал си през годините ролята на играч, задаващ тон за развитието на бранша като цяло. Става дума не за кой да е, а за гиганта от Маунтин Вю, Калифорния – Google.
Преди точно 19 години черно на бяло компанията се появява официално в регистрите. В началото Google изпълнява ролята просто на онлайн търсачка. Тогава едва ли мнозина са предполагали, че тя ще се наложи като най-популярната такава, а още по-малко, че ще надскочи тази си дейност и ще обеме куп други функции, присъстващи днес в ежедневието на почти всеки човек.
Навръх 19-я рожден ден на Google вижте 19 любопитни факта за компанията:
1. Google е основана от съмишлениците Лари Пейдж и Сергей Брин.
2. Днес компанията реши да се самопоздрави с интерактивна „doodle” анимация (илюстрациите, с които Google заменя логото си, за да почете известни личности или паметни събития). Говорейки за „дудли“, трябва да се спомене, че първият такъв е създаден от Лари и Сергей още през 1998 г. в момент, когато и двамата са на фестивала Burning Man.
3. В Google работят над 72 000 души.
4. Google е лидер по приходи в сферата на цифровата и мобилната реклама. По-рано през годината стана известно, че около 50 млрд. долара, или 67% от нетните проходи от реклама на компанията, се очаква да дойдат от мобилните устройства през настоящата 2017 г. За сравнение през 2016 г. тази сума е 38 млрд. долара, пише Re/Code.
5. Търсачката притежава домейни с често срещани грешки на нейното име като Gooogle.com, Gogle.com, Googlr.com и други. Тя притежава и този - 466453.com, който представлява аналогичното изписване на думата Google в цифри.
6. През октомври миналата година стана ясно, че Google притежава 90.3% от световния пазарен дял на търсачките. Към юли 2017 г. обаче той се е свил до 86.8 на сто.
7. Демографски погледнато, в Google работят предимно „бели“ хора, макар техният дял да е намалял от 59% на 56% през тази година, за сметка на служителите от азиатски произход, които са се увеличили от 32% на 35%.
8. Името на компанията произлиза от думата „гугол“ (googol), което всъщност е математическият термин за числото 1 със 100 нули отзад.
9. По-рано през тази година стана ясно, че Google планира да финансира нов софтуер, който ще автоматизира писането на местни новини.
10. Ето как е изглеждала търсачката на 2 декември 1998 г.
11. На тазгодишната си I/O конференция на разработчиците Google обяви, че към онзи момент има над 2 млрд. страници, използващи AMP формат, обхващащ 900 000 домейна.
12. Според вътрешна информация на компанията, Google има стотици милиарди уеб страници в индекса си за търсене, чиито общ обем се равнява на 100 000 000 гигабайта.
13. Философията на Google се състои от „десет неща, които знаем, че са верни“. Точка № 1 казва: Фокусирайте се върху потребителя и всичко останало ще последва.
14. През 2000 г. Google пуска първата си първоаприлска шега с „измамната“ новина за MentalPlex, приканваща потребителите да позволят на търсачката да влезе в съзнанието им и да прочете мислите им. Според публикуваната тогава информация MentalPlex може да предугади какво човек иска да потърси в Google на база на предишни посещения в сайта, но включително и на местното атмосферно налягане, зодията, скоростта и посоката на мишката на компютъра.
15. На практика Google е създадена в гаража на Сюзън Войчички, където е първият ѝ офис. Днес Войчички е главният изпълнителен директор на популярния видео портал YouTube.
16. Google притежава някои от най-популярните потребителски приложения в света – YouTube, Google Play, Google Maps, Gmail и самата търсачка Google.
17. Google купува видео платформата YouTube през 2006 г. за 1.65 млрд. долара, което е най-голямата инвестиция на компанията дотогава.
18. Наскоро стана ясно, че компанията купува смартфон бизнеса на един от най-известните производители на мобилни устройства – тайванската HTC.
19. Ръководителят на звеното за изкуствен интелект на Google смята, че хората не бива да се притесняват, че се задава роботизиран апокалипсис.