Фед сигнализира за по-бързо вдигане на лихвите
Ускоряващата се инфлация и нарастващите страхове на потребителите може да принудят Централната банка да действа по-твърдо
Представители на Федералния резерв изразиха загриженост по време на срещата си миналия месец, че инфлацията се ускорява и сигнализираха, че може да са необходими много по-високи лихвени проценти, за да я ограничат. Политиците във Фед също така признават, става ясно от публикуваните в сряда обсъждания по време на срещата си на 14-15 юни, че техните повишения на лихвите могат да отслабят икономиката. Но те предполагат, че подобни стъпки са необходими, за да се забави увеличението на цените до годишната цел на Фед от 2%.
Длъжностните лица се съгласяват, че централната банка трябва да повиши своя референтен лихвен процент до „рестриктивни“ нива, които биха забавили растежа на икономиката и „признаха, че дори още по-рестриктивна политика може да е подходяща“, ако инфлацията продължи. След срещата от миналия месец Федералният резерв повиши основния си лихвен процент с 0.75 пр. пункта до диапазон от 1.5 до 1.75% – най-голямото единично увеличение от близо три десетилетия. Тогава те сигнализираха, че вероятно ще са необходими допълнителни големи увеличения.
Федералният резерв засилва стремежа си да затегне кредитирането и да забави растежа, след като инфлацията достигна връх от четири десетилетия при 8.6%, разпространявайки се в повече области на икономиката. Самите американци започват да очакват високата инфлация да продължи по-дълго, отколкото преди – чувство, което може да вгради инфлационна психология и да затрудни забавянето на нарастването на цените.
И с наближаването на междинните избори високата инфлация вече е основна тревога за американците, представлявайки заплаха за президента Джо Байдън и демократите в Конгреса.
На пресконференция след срещата на Фед миналия месец председателят Джером Пауъл предположи, че е вероятно да има увеличение на лихвените проценти с половин или три четвърти от пункта, когато политиците се срещнат в края на този месец. Протоколът, публикуван в сряда, потвърди, че други длъжностни лица са се съгласили, че такова увеличение „вероятно би било подходящо“. Повишаване на лихвените проценти с един от двата размера би надхвърлило увеличението с четвърт пункт, което Фед обикновено извършва.
Миналия месец Централната банка публикува прогнози, които показват, че служителите очакват да повишат референтната си лихва до 3.4% до края на тази година. На това ниво основният процент на Фед вече няма да стимулира растежа и може да отслаби икономиката. Протоколът предполага, че политиците биха могли потенциално да повишат лихвите над това ниво.
По време на срещата от миналия месец те казаха, че икономиката изглежда се разширява през тримесечието април – юни, като потребителските разходи „остават силни“. Оттогава обаче икономиката показа признаци на забавяне, като потребителските разходи спаднаха през май, след коригиране спрямо инфлацията, за първи път тази година. Продажбите на жилища се сриват, тъй като лихвите по ипотечните кредити скочиха, ускорени от повишаването на лихвените проценти от Фед.
Признаците за забавяне на икономиката засилиха страховете, че високите цени и растящите лихви могат да изпратят икономиката в рецесия в края на тази или следващата година. Това допълнително усложнява политиката на Фед, тъй като рецесията обикновено би го накарала да намали лихвите, за да стимулира растежа.
Някои икономисти описаха оценката на Фед за икономиката, изложена в протокола от сряда, като остаряла, въпреки че е само на три седмици. Цените на петрола, пшеницата и други суровини падат, нарастването на заплатите се забавя, както и икономическия растеж. Тези тенденции може да означават, че политиците на Фед, които казаха, че ще бъдат „пъргави“ с отговора на икономическите данни, няма да повишат лихвите толкова бързо, колкото очакват финансовите пазари.
Много се надяваме, че отрезвяващите данни след срещата през юни ще тласнат членовете към по-малко повишение“ от половин пункт, а не три четвърти през юли, каза Иън Шепърдсън, главен икономист в Pantheon Macroeconomics. „Те искаха да изпратят ясен сигнал, че няма да се приспособят към постоянно по-висока инфлация, но тази работа е свършена.“
Очакваше се Фед да повиши лихвените проценти с половин пункт на срещата миналия месец, но в крайна сметка вместо това обяви повишение с три четвърти от пункта. На пресконференцията си след това Пауъл спомена последните икономически доклади, които засилиха опасенията относно високата инфлация. Тези доклади включват данни за инфлацията за май, които показват, че темпът на увеличение на цените е достигнал 40-годишен връх.
Пауъл също така цитира проучване на потребителските настроения, проведено от Мичиганския университет, според което дългосрочните инфлационни очаквания на потребителите започват да нарастват по-бързо. Това е изнервило Пауъл и другите служители на Фед, защото ако хората очакват по-висока инфлация, това настроение може да доведе до ускоряване на цените. Работниците биха могли например да поискат по-високо заплащане, за да покрият очакванията си за нарастващи сметки и разходи, което да накара компаниите от своя страна да повишат цените допълнително, за да компенсират по-високите си разходи за труд.
Федералният резерв се стреми да убеди обществеността, че ще се справи с предизвикателството и ще укроти темповете на повишаване на цените, с цел да поддържа инфлационните очаквания на американците под контрол.