Федералният резерв остави лихвите без промяна
Златото и среброто показват стабилност на пазара

Федералния резерв запази лихвите без промяна в
диапазона между 0.5% и 0.75%. Според Фед ръстът на работните места остава
солиден, инфлацията се е увеличила, а икономическото доверие се повишава,
позовавайки се на последните измервания за настроенията сред бизнеса и
потребителите.
Фед отбеляза също, че безработицата остава на ниски нива и очаква в средносрочен план инфлацията да достигне целите от 2%. Официалните лица в централната банка ще продължат да следят отблизо инфлацията и развитията в световната икономика и финансовата система. Те не дадоха индикация кога Фед ще действа отново. Пазарите калкулират шанс от само 32%, че това ще е през март и 93% шанс преди декември 2017 г., което е много далеч от прогнозите на икономистите за 2 или 3 повишения на лихвите през тази година.
ISM индексът за производствения сектор в САЩ отчете ръст от 54.5 до 56.0 при очаквания за резултат от 55.0. Това е най-силната цифра за последните 2 години.
Във Великобритания парламентът подкрепи плановете за задействане на разговорите с ЕС за напускане преди края на месец март. Депутатите обаче допълниха, че това не трябва да се бърка с безусловна подкрепа за свободни преговори. Правителството пък днес ще оповести стратегията си за Brexit.
Междувременно управителят на централната банка Марк Карни се очаква да увеличи прогнозите си за инфлацията и развитието на икономиката и да направи последните си оценки за Brexit.
Долара беше търсен след силните стойности на ISM индекса в производствения сектор, но прекалено умерения Фед доведе и до продажби на валутата, която в крайна сметка финишира деня в оформените преди това рейнджове.
Британският паунд скочи след подкрепата на парламента за Тереза Мей да започне Brexit преговорите в края на март. Стерлингът потвърди пробива на 100-дневната пълзяща средна при 1.2473 и сега следваща голяма цел е 200-дневната пълзяща средна при 1.3089.
Американските облигации запазват възходящия тренд
Доходността по 10-годишните американски облигации успява да се задържи над подкрепата при 50-дневната пълзяща средна. Възходящият тренд засега остава непокътнат, а основна съпротива са нивата при 2.60%. Както беше споменато и в коментара за валутния пазар, пазарът в момента калкулира само едно покачване на лихвите през тази година.
Спредът между френските и германските облигации се разширява, тъй като Франсоа Фийон е изправен пред проблеми в надпреварата да бъде избран за следващ президент.
В по-широк аспект, облигациите в Европа претърпяха много лош старт на годината заради повишения политически риск. В допълнение, налице са спекулации, че ЕЦБ може да сложи внезапен край през 2018 г. на програмата за изкупуване на активи.
Високите нива на запасите в САЩ не попречиха на петрола да поскъпне
Златото остана почти без промяна след решението на Фед да остави лихвите на същите нива и сигналите, че ще ги променя постепенно. Следващата съпротива пред жълтия метал остават нивата при 1220 долара за тройунция. Среброто показва повече сила след бурното покачване в понеделник над нивата от 17.50 долара и се задържа над 100-дневната пълзяща средна.
Медта изпитва затруднения, тъй като подкрепата идваща от надвисналата стачка в Ескондида беше компенсирана от технически разпродажби. Прекъсването на доставките от двете най-големи мини в света могат да подкрепят цената тази година, докато в същото време не бива да се забравя, че дългите позиции в момента са на рекордно високи нива.
Цената на петрола нарасна въпреки голямото увеличение на запасите в САЩ, което показа, че намалението на производството на ОПЕК все още е далеч от това да доведе до баланс на пазара, въпреки че производителите направиха по-ефективни редукции отколкото мнозина очакваха.
Уолстрийт расте след Фед
Американските акции отчетоха печалби след липсата на промени на лихвите на Фед и положителните му очаквания за икономиката. Силно покачване отчетоха книжата на Apple заради докладваните солидни печалби, което накара много анализатори да повишат прогнозите си за цената на акциите на технологичния гигант.