ЕС да се готви за нова реалност с не толкова стабилна Германия
За това призова бившият зам.-председател на ЕК Гюнтер Ферхойген

© ECONOMIC.BG / Wikipedia
~ 2 мин.
Бившият зам.-председател на Европейската комисия и еврокомисар по разширяването Гюнтер Ферхойген смята, че Европейският съюз (ЕС) трябва да се подготви за нови реалности, в които Германия няма да е толкова стабилна като досега. „Опасявам се, че кризата в Германия вече се отразява на Европейския съюз“, коментира още той по време на интервю за БНР.
По-рано Ферхойген предупреди, че пред Стария континент се задават трудни времена. Според него настъпилата политическа криза в страната с най-голяма икономика в съюза допълнително усложнява ситуацията.
Припомняме, че Ангела Меркел не успя да се договори с потенциалните си коалиционни партньори за съставяне на правителство и дори се лансира идеята за нови избори. В момента Германия се управлява от служебен кабинет, който според Ферхойген, макар и законово да изпълнява ангажиментите си ЕС, от политическа гледна точка не е в състояние да игране необходимата роля.
„Без Германия изключително важни въпроси като следващата многогодишна финансова рамка и монетарния съюз няма да могат да бъдат доведени до край“, смята бившият зам.-председател на ЕК. Тъкмо заради това е много важно в страната не просто да се сформира правителство, но и то да е такова, „което съвсем ясно разбира предизвикателствата през Европейския съюз“, допълни той.
Ферхойген напомни, че в Бундестага има партии с изключително негативно отношение към ЕС не само в ляво и дясно, но и сред либералите. Той е категоричен, че страната и общността се нуждаят от проевропейско управление, което е готово да възобнови герамно-френския двигател, който движи напред ЕС. „Без този двигател целия процес ще спре“, смята още той.
Бившият еврокомисар не се ангажира с прогноза с развоя на ситуацията в Германия, като допуска, че е възможно съставяне на правителство на малцинството, организиране на нови избори или образуването на т. нар. голяма коалиция. Ферхойген обаче е скептичен, че ще има стабилно правителство.
Във връзка с другия политически казус в ЕС – Brexit, Ферхойген коментира, че има един позитивен елемент от цялата ситуация. „Опитът, който трупаме в момента, е такъв, че повече никога друга държава няма да си го причини“.
Той изтъкна, че подготовката на Великобритания за преговорите е много слаба, но напомни, че тя сама е избрала да напусне съюза. „Опасявам се, че ще имаме доста „твърдо кацане“ или казано по друг начин – до сделка няма да се стигне“, прогнозира още Ферхойген.