Финансовият регулатор в САЩ атакува криптоборсата Coinbase
Това е втора голяма платформа, срещу която Комисията за ценни книжа и борси завежда дела
Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) заведе дело и срещу платформата за криптовалута Coinbase. Това е вторият подобен процес в рамките на два дни, след като преди това бяха повдигнати 13 обвинения на криптоборсата Binance. Тези действия представляват драматична ескалация на репресиите срещу индустрията и такава, която може драстично да трансформира пазар, който до голяма степен работи извън регулациите, пише Reuters.
В понеделник SEC обвини Binance и неговия главен изпълнителен директор Чанпън Джао в управление на „мрежа от измама“. След това започна масово изтегляне на депозити и в рамките само на 24 часа от борсата изтекоха близо 1 млрд. долара.
Ако успеят, съдебните дела биха могли да трансформират криптопазара чрез успешно утвърждаване на юрисдикцията на SEC над индустрията, която от години твърди, че токените не представляват ценни книжа и не трябва да бъдат регулирани.
„Двата случая са различни, но се припокриват и сочат в една и съща посока: все по-агресивната кампания на SEC за поставяне на криптовалутите под юрисдикцията на федералните закони за ценните книжа“, каза Кевин О'Брайън, партньор във Ford O'Brien Landy и бивш федерален прокурор, добавяйки обаче, че SEC не е атакувала преди такива големи криптоиграчи.
Ако SEC надделее и в двата случая, индустрията на криптовалутите ще се трансформира.“
В своята жалба, подадена във федералния съд в Манхатън, SEC заяви, че Coinbase е спечелила милиарди долари поне от 2019 г. насам, работейки като посредник при криптотранзакции, като същевременно избягва изискванията за разкриване на информация, предназначени да защитят инвеститорите.
SEC каза, че Coinbase търгува с най-малко 13 криптоактива, които са ценни книжа, които е трябвало да бъдат регистрирани, включително токени като Solana, Cardano и Polygon.
Coinbase претърпя около $1.28 милиарда нетни изходящи потоци на клиенти след обявяването на делото, според първоначалните оценки на фирмата за данни Nansen. Акциите на компанията майка на Coinbase – Coinbase Global Inc – затвориха с 12.1% надолу, след като по-рано паднаха с цели 20.9%. Те са се увеличили с 46% тази година.
Пол Греуал, главен съветник на Coinbase, в изявление каза, че компанията ще продължи да работи както обикновено и е „демонстрирала ангажираност за спазване на изискванията“.
Старшият пазарен анализатор на Oanda Ед Моя каза, че SEC „изглежда, че играе Whac-A-Mole с криптоборсите“ (популярна аркадна игра – бел. ред.) и тъй като повечето борси предлагат набор от токени, които работят с блокчейн протоколи, от регулаторите, „изглежда, че това е просто началото.“
Водещата криптовалута биткойн парадоксално се облагодетелства от репресиите.
След първоначален спад до почти тримесечно дъно от 25 350 долара след делото на Binance, биткойнът отскочи с повече от 2000 долара, надвишавайки връхната стойност от предишния ден.
SEC прави живота почти невъзможен за няколко алткойнa и това всъщност кара някои криптотърговци да се връщат към биткойн“, обясни Моя от Оанда.
Борса, клирингова къща, брокер
Ценните книжа, за разлика от други активи, са строго регулирани и изискват подробно оповестяване, за да информират инвеститорите за потенциални рискове. Законът за ценните книжа от 1933 г. очерта дефиниция на термина „сигурност“, но много експерти разчитат на две дела във Върховния съд на САЩ, за да определят дали даден инвестиционен продукт представлява ценна книга.
Председателят на SEC Гари Генслер отдавна каза, че токените представляват ценни книжа и стабилно утвърждава властта си над криптопазара, като първоначално се фокусира върху продажбата на токени и лихвоносни криптопродукти. Съвсем наскоро той се насочи към нерегистриран дилър на крипто, борсова търговия и клирингова дейност.
Въпреки че няколко криптокомпании са лицензирани като алтернативни системи за търговия, вид платформа за търговия, използвана от брокери за търговия с котирани ценни книжа, нито една криптоплатформа не работи като пълноценна фондова борса. SEC тази година заведе дело срещу Beaxy Digital и Bittrex Inc за това, че не са се регистрирали като борса, клирингова къща и брокер.
Целият бизнес модел е изграден върху неспазване на законите за ценните книжа на САЩ и ние ги молим да ги спазват“, каза Генслер пред CNBC.
Криптокомпаниите опровергават тезата, че токените отговарят на определението за ценна книга, като казват, че правилата на SEC са двусмислени и че SEC превишава правомощията си, опитвайки се да ги регулира. Все пак много компании са повишили спазването на правилата, отложили са продукти и са разширили дейността си извън страната в отговор на репресиите.
Кристин Смит, главен изпълнителен директор на търговската група Blockchain Association, отхвърли усилията на Gensler да наблюдава индустрията.
Уверени сме, че съдилищата ще докажат, че председателят Генслер греши своевременно“, каза тя.
Основана през 2012 г., Coinbase наскоро обслужи повече от 108 милиона клиенти и приключи март със 130 милиарда долара клиентски криптоактиви и средства в баланса си. Транзакциите са генерирали 75% от 3.15 милиарда долара нетни приходи миналата година.
Делото на SEC я заплашва с граждански глоби, възстановяване на неправомерно придобити печалби и съдебна забрана.
В понеделник SEC обвини Binance в надуване на обемите на търговия, отклоняване на клиентски средства, неправомерно смесване на активи, неуспех да ограничи клиентите в САЩ от своята платформа и подвеждане на клиентите относно нейния контрол.
Binance обеща да се защитава енергично срещу съдебния иск, който според него отразява „погрешния и съзнателен отказ“ на SEC да предостави яснота на криптоиндустрията.
Клиентите са изтеглили около 790 милиона долара от Binance и неговия филиал в САЩ след делото, каза Nansen.
Във вторник SEC подаде искане за замразяване на активи, принадлежащи на Binance.US, американският филиал на Binance. Холдинговата компания на Binance е базирана на Каймановите острови.
Важно е да се отбележи, че последните регулаторни действия са насочени към гарантиране, че компаниите, работещи в индустрията на криптовалутите, спазват законите за ценните книжа и защитават инвеститорите – това винаги ще бъде тяхната цел“, каза Джошуа Чу, главен директор по риска в блокчейн технологичните фирми XBE , Coinllectibles и Marvion.
„Тези събития в крайна сметка ще доведат до по-стабилна и надеждна индустрия, която може да помогне за привличането на повече институционални инвеститори и масовото приемане.“