Фрапиращата разлика между икономиките на САЩ и Еврозоната расте (инфографика)
Регулациите на пазара и недостатъчните инвестиции в иновации спъват европейския икономически растеж
Проблемът не е, че на Европа ѝ липсват идеи или амбиции... а че иновациите са блокирани на следващ етап... и иновативните компании, които искат да се развиват в Европа, биват спъвани на всяка стъпка от непоследователни и ограничаващи регулации".
Такъв коментар направи бившият управител на Европейската централна банка (ЕЦБ) Марио Драги в своя популярен доклад за европейската конкурентоспособност, поръчан от Европейската комисия и публикуван през септември.
Мащабният труд, обхващащ 400 страници, анализира основни проблеми на икономиката на Стария континент. Въпреки амбициозните си планове и множество реформи, които предприе в последните десетилетия, Еврозоната – икономическият двигател на Европа – изостава все повече от САЩ. Данните са повече от фрапиращи, ако се проследи динамиката на двете икономики през последните 25 години.
За сравнение, по данни на Световната банка през 2023 г. икономиката на Щатите изпреварва Еврозоната с близо 10 трлн. долара. А за да е още по-нагледно: икономика на САЩ – 27.3 трлн. долара; икономика на Еврозоната – 15.5 трлн. долара.
Ако се върнем към 2009 г., веднага след пика на световната икономическа криза, се вижда, че двете икономики са почти изравнени. Но оттогава досега Еврозоната е нараснала само с 2.5 трлн. долара, а САЩ – с внушителните 12.9 трлн. долара. И това при положение, че между тогава и сега към валутния съюз се присъединиха 5 нови държави.
Еврозоната в ретроспекция
При създаването си на 1 януари 1999 г. (тогава еврото е пуснато като официална валута) еврозоната има 11 членове – Австрия, Белгия, Германия, Ирландия, Испания, Италия, Люксембург, Нидерландия, Португалия, Финландия и Франция. Оттогава т. нар. "Клуб на богатите" се разрасна, като в периода 2007 – 2023 г. осем други държави приемат единната валута, най-скорошната от които е Хърватия през 2023 г.
Тази задълбочаваща се интеграция обаче не помогна на европейските държави да догонят хегемона САЩ – дори напротив, Еврозоната изостава все повече. В края на 20-и век БВП на еврозоната е 7.1 трлн. долара, а на САЩ – 9.6 трлн. долара.
Защо ножицата се разширява
Причините за разминаването в развитието на двата блока са комплексни.
Освен недостатъчните инвестиции в проучвания и иновации, описани като пречка в доклада на Драги, липсата на индустриална стратегия също натежава.
Индустриалните стратегии днес – каквито има в САЩ и Китай – съчетават множество политики, включително данъчна, търговска и външна. Поради бавния си и дезагрегиран процес на създаване на политики, ЕС е по-малко способен да даде такъв отговор“, добавя Драги в своя доклад.
В коментар за Economic.bg преди време финансистът Любомир Дацов изведе още една причина – твърде многото европейски регулации, които затрудняват развитието на пазара и навлизането на повече чуждестранни инвеститори поради голямата административна тежест.
Самата директива (бел. ред. – за адекватни минимални работни заплати) е поредната европейска глупост в опита да се регулират пазари. Това не е изгодно за самия ЕС – нито в Азия, нито в САЩ има такива регулации, ограничаващи по този начин труда“, каза тогава той.