2016 г. може да се превърне в годината на „данък захар“
Все повече държави се готвят да въведат налога в борба със затлъстяването

2016 г. може да се превърне в годината на "данък захар", след като няколко големи страни обмислят да въведат налози върху подсладените храни и напитки в борбата със затлъстяването и като начин за попълване на държавната хазна, разказва "Ройтерс".
От години радетелите за общественото здраве призовават за подобни мерки - част от битката срещу затлъстяването, което все повече заприличва на епидемия в световен мащаб и води до зачестяване на случаите на сърдечно-съдови заболявания, диабет и други здравословни проблеми, при това както в развитите, така и в развиващите се страни, пише „Дневник“.
Поддръжниците на подобни мерки се надяват, че данъците ще увеличат цените на висококалоричните продукти и в крайна сметка ще доведат до намаляване на тяхната консумация – също както акцизите върху цигарите са помогнали за ограничаване на пушенето.
Противниците на идеята смятат, че допълнителни налози няма да допринесат за общественото здраве, някои продукти несправедливо ще се натоварват с по-голяма данъчна тежест , ще се стигне до загуба на работни места и бремето ще падне върху най-бедните.
Скандинавските страни от години имат практика да облагат подсладените храни и напитки – с променлив успех. Франция и Унгария въведоха подобни мерки през 2012 г., а през 2014. г. в списъка се включи и Мексико.
Според някои експерти все повече нации ще въведат подобни данъци в опит да напълнят хазните си на фона на несигурната глобална обстановка и предвид факта, че се ражда нов тип потребители, които са все по-загрижени за здравето си и не са склонни да вярват на големите корпорации.
Наскоро Индия, Филипините и Индонезия обявиха, че проучват възможността да въведат подобни налози. Миналата година въпросът бе дискутиран в британския парламент, а през януари премиерът Дейвид Камерън заяви, че не изключва въвеждането на данък "захар".