Германия и Австрия не подкрепят тавана за цените на руския газ
Енергийните министри на ЕС решават какви мерки да предприемат, за да избегнат енергийна криза и потенциален финансов срив

© ECONOMIC.BG / Depositphotos
Европейските енергийни министри, които се срещат в Брюксел в петък, са подложени на натиск бързо да съгласуват мерки за предотвратяване на енергийната криза, която може да предизвика финансов срив, пише Bloomberg, която следи събитието и обобщава позицията на различните членки на Блока.
Коментарите на белгийския премиер Александър Де Кроо в четвъртък насочиха вниманието към енергийната криза. Той предупреди, че Европа е изправена пред „деиндустриализация и сериозен риск от фундаментални социални вълнения“.
Цените на газа, около осем пъти по-високи от средните им нива за това време на годината, бяха нестабилни тази седмица, тъй като търговците оценяват дълбоките опасения за доставките срещу усилията да бъде овладяна кризата. Те паднаха с цели 8.2% в петък, заличавайки седмичната печалба.
ЕС проверява готовността на банките
Европейската централна банка засилва дискусиите с ръководителите на банките относно готовността им за потенциален скок в неизпълнението на задълженията на компаниите и пресъхване на ликвидността на енергийния пазар.
Базираният във Франкфурт банков наблюдател писа до кредиторите миналия месец, казвайки им да анализират въздействието на спирането на газа върху бизнеса им, според хора, запознати с въпроса. Отговорите трябва да бъдат получени в средата на септември, а последващите разговори трябва да дойдат до края на този месец.
Без германска подкрепа за тавана
Германия не подкрепя таван на цените на руския газ, тъй като някои страни все още са зависими от тези доставки, каза министърът на икономиката Роберт Хабек пред репортери в Брюксел.
Тези страни все още имат зависимости, които ги принуждават да използват този газ“, каза той. „Така че би било неуместно да се каже, че Германия винаги призовава за разбиране, но другите държави не получават такова.“
Австрия, която все още зависи от доставките на газ от Москва, въпреки че зависимостта е намаляла, също не подкрепя ценово ограничение, каза министърът на енергетиката Леоноре Гевеслер.
Германия е против обща горна граница на цените на газа, тъй като това би изпратило грешен сигнал към пазара, казва Хабек, който подкрепя „таван на цените за основните енергийни нужди“, но потребителите ще трябва да плащат повече, когато потреблението им надхвърли определена сума.
Полша не приема споразумението за солидарност с Германия
Полша не вижда необходимост от двустранно споразумение за газова солидарност с Германия, според министъра на климата Анна Москова. Министърът на икономиката на Германия каза по-рано тази седмица, че съседните Белгия, Люксембург, Холандия и Полша отказват да участват в „конструктивни преговори“ за подобни сделки – ход, който може да влоши газовата криза в Германия.
Решенията, които имаме на масата за момента, са достатъчни“, каза Москова, имайки предвид съществуващото сътрудничество между полските и германските оператори на газови системи. „Очевидно е, че ако имаме излишъци на нашия пазар на газ или електроенергия, ние ги споделяме, но въз основа на собствената ни национална сигурност и националния ни интерес, а не въз основа на някакви принудителни механизми.“
Настоящите цени на енергията не са приемливи за всички държави от ЕС и членовете трябва да реагират бързо, за да защитят домакинствата и бизнеса, каза полският министър. Срещата на министрите в петък няма да завърши с гласуване, но дискусиите ще бъдат ключови за бъдещи решения.
За Ирландия енергийните решения са спешни
Ирландският министър на околната среда Иймън Райън каза, че ЕС трябва да представи конкретни идеи за това как да се справи с енергийната криза възможно най-скоро.
Предложенията на Комисията трябва да бъдат представени в рамките на седмици, а не месеци“, каза Райън пред репортери в Брюксел. „Да не правиш нищо, не е опция.“
Той каза, че ключовите постижими мерки, върху които енергийните министри ще се съсредоточат, ще бъдат ограничаване на приходите за производителите на евтина електроенергия, солидарен принос от компаниите за изкопаеми горива и намаляване на търсенето. Той добави, че министрите ще се срещнат отново, за да обсъдят други мерки.
Енергията се нуждае от извънредна намеса
Еврокомисарят по енергетиката Кадри Симсон каза, че ще представи на министрите пет предложения. Тя каза, че Европейската комисия трябва да предложи на правителствата инструменти за справяне с настоящата извънредна ситуация. „Не става въпрос само за цените. Също така относно сигурността на доставките“, каза тя, добавяйки, че пазарът се нуждае от извънредна намеса. ЕС също така планира да съживи диалога с Алжир относно доставките на газ.
Няма време за губене
Чешкият министър на промишлеността Йозеф Сикела каза, че „няма време за губене“ за постигане на споразумение относно мерките в целия ЕС за справяне с енергийната криза. Сикела каза, че очаква членките на ЕС да се споразумеят за посоката в петък, която те ще предадат на Европейската комисия със законодателно предложение, което идва малко след това.
Очаквам предложението до няколко дни и искам да имам яснота в края на месеца“, каза той. „Вече виждам точки, в които съм почти сигурен, че ще се изравним“
Той също така каза, че е „доста сигурен“, че срещата на министрите от ЕС в петък ще съгласува мерките за ликвидност, за да помогне за облекчаване на тежестта на пазара. Уверен е, че групата може да намали цените на енергията за домакинствата.
Най-новият европейски ядрен реактор увеличава мощността
Произведената мощност в най-новия реактор в Европа надхвърли забележителните 1000 мегавата в петък, точно когато пазарът на електроенергия се нуждае от всички доставки, които може да получи. Финландският ядрен блок Olkiluoto-3 ще осигури така необходимите доставки за напрегнатата енергийна система на скандинавската нация, когато достигне пълния капацитет от 1600 мегавата по-късно тази есен, след като вносът от Русия беше напълно спрян през май. Финландската мрежа предупреди за непрекъснати прекъсвания на електрозахранването тази зима, тъй като Европа е изправена пред най-тежката си енергийна криза от десетилетия.
Ефективните енергийни действия могат да предотвратят рецесията
Европа може да избегне рецесията, ако длъжностните лица, отговарящи за паричната и фискалната политика, успеят да постигнат съгласие относно ефективни мерки за справяне с растящите енергийни разходи, според еврокомисаря по икономиката Паоло Джентилони.
Имаме шанса, ако работим заедно, паричната политика и фискалната политика, и с правилния пакет за енергетиката сега, да избегнем рецесията“, каза Джентилони преди срещата на финансовите министри на ЕС в Прага в петък. „Това е предизвикателство, но е възможно.“