COVID пак избута икономиката в бавната лента
Възстановяването по света губи инерция

© ECONOMIC.BG / Pixabay
След като ограничителните мерки срещу коронавируса бяха разхлабени или отменени, големите икономики в света постепенно поеха към възстановяване. Тази инерция обаче започва да губи силата си през последния месец, тъй като притесненията от нова COVID вълна, предизвикана от по-заразния Delta вариант, се ускоряват и потискат потребителските разходи. Това показва доклад на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР).
Данните сочат, че възстановяването в САЩ и Япония губи инерция, докато в части от Европа и Китай то се забавило значително. Причината е, че потребителите не са склонни да посещават ресторанти, физически магазини или атракции, както преди пандемията.
От предоставените данни от 38-те страни членки на базираната в Париж организация става ясно, че повечето големи икономики са преминали пиковите си нива на растеж през 2021 г. А самият подем, доколкото е имало такъв, се е случвал с по-бавни темпове.
Обединеното кралство, Франция и Германия са сред европейските страни, които започнаха първи да отчитат забавяне в икономическото възстановяване и преминаване в бавната лента. През изминалия месец към тях са се присъединили Бразилия и Русия.
Икономисти от ОИСР заявиха, че има вероятност за приливи и отливи в модела на възстановяване, тъй като „въпреки постепенното премахване на COVID мерките в някои страни и напредъка на кампаниите за ваксинация, постоянната несигурност може да доведе до по-високи от обичайните колебания в съставните водещи индикатори и техните компоненти”.
Индикаторите обхващат редица проучвания на бизнеса и потребителите, данни за продажбите на дребно, ръст на заплатите и международната търговия, заедно с данни за заетостта и продукцията в секторите на производството, услугите и строителството.
Шилан Шах, старши икономист в Capital Economics в Индия, заяви пред The Guardian, че перспективите за икономиките на много нововъзникващи пазари също са мрачни, тъй като разпространението на варианта Delta набира скорост.
В бележка, озаглавена „перспективите потъмняват“, той казва: „Опитът показва, че икономическият удар от новите вирусни вълни е бил по-малко тежък от миналата година. Но по-слабите фискални позиции и ограниченият капацитет на здравните системи да се справят с новите огнища означават, че много граници вероятно ще бъдат засегнати по-силно от техните по-богати нововъзникващи пазари или развиващи се пазари.“
Шах посочи Етиопия, Еквадор, Кения, Гана и Шри Ланка като страни с големи дългове и все по-големи изисквания към своите здравни системи в момент, когато туризмът и други ключови индустрии работят под капацитета си. Той добавя, че вероятно ще има забавяне, преди туризмът да се върне към нивата си преди пандемията, което би ударило много страни от Азия и Африка, които зависят от посетители от чужбина за генериране на валута.
Спадът в търсенето на основни суровини от Китай и други азиатски страни би ударил производителите на метали от Перу до Замбия, посочва още Шах.