Горанов: Въвеждането на еврото води до ръст на заплатите
Все още няма дата за влизането на България в Еврозоната, каза финансовият министър

© ECONOMIC.BG / Икономика-Александър Нишков
~ 2 мин.
След въвеждането на еврото в България цените на стоките и услугите няма да се повишат. Това каза министърът на финансите Владислав Горанов в отговор на депутатско питане в парламента днес. Опитът на други членки на ЕС показва, че на практика повишаване на цените не се реализира, обясни той.
Министърът подчерта, че все още няма целева дата за влизането на страната в еврозоната.
Данните на Европейската централна банка и на Евростат за страните, които вече са въвели еврото като национална валута, показвали минимално повишаване на цените. В първата година от членството в еврозоната, инфлацията там се повишавала с 0,2-0,3 процентни пункта.
След 12 месеца тези държави отчитат растеж на заплатите, добави министърът.
Държавата пък печели от премахване на валутния риск и от по-ниските цени за финансиране на на частния и публичния сектор.
Бъдещото членство означава и включването на България в Единния банков надзорен механизъм. „Това ще засили доверието и стабилността на финансовата ни система”, обясни Горанов.
Всяка държава членка на еврозоната заплаща вноски към европейския стабилизационен механизъм. Тъй като България е членка с БВП под 75% от средния за ЕС, този дял ще е по-нисък и след 12 години ще достигне пълната си стойност. Вноските ще са пропорционални на доходите на страната и на възможностите на публичните финанси, добави той.
Освен това ще се премахне задължението на БНБ да поддържа високи нива на валутни резерви, с които гарантира стабилността на валутния борд. „Това ще даде възможност за по-активно използване на този значителен по размер финансов ресурс, чиято употреба и управление остава, подчертавам, изцяло в правомощията на българските власти”, категоричен бе Горанов.