Гутериш: Движим се по магистрала към климатичен ад
Войната в Украйна разкри дълбоките рискове от пристрастяването ни към изкопаеми горива

© ECONOMIC.BG / Depositphotos
Светът губи борбата с изменението на климата, предупреди генералният секретар на ООН по време на срещата на върха COP27, която се провежда в Египет. Антониу Гутериш отново призова за постепенно премахване на въглищата до 2040 г.
Ние сме в битка за живота си и я губим. Движим сме по магистрала към климатичния ад, а кракът ни все още е на газта“, коментира Гутериш, цитиран от CNBC.
Той добави, че емисиите парникови газове продължават да растат, глобалните температури да се покачват, „нашата планета бързо наближава повратни точки, които ще направят климатичния хаос необратим.“ Разгръщайки тезата си, бившият премиер на Португалия посочи още, че войната в Украйна и други конфликти са „причинили много кръвопролития и насилие и са довели до драматични въздействия по целия свят“.
Но ние не можем да допуснем нашето внимание да не е фокусирано върху изменението на климата.“
Докато сътрудничеството е необходимо за укрепване на мира и прекратяване на „огромните страдания“, изменението на климата е „в различна времева линия и в различен мащаб“.
Това е определящият въпрос на нашата епоха. Това е най-голямото предизвикателство на нашия век. Неприемливо, възмутително и самоунищожително е да го оставим на заден план.“
Много от конфликтите по света, каза Гутериш, са „свързани с нарастващия климатичен хаос“. Войната в Украйна разкри „дълбоките рискове от пристрастяването ни към изкопаеми горива“ и днешните кризи не могат да се използват като извинение за „отстъпление или green washing (б.р. – създаване на фалшиво впечатление за екологични и устойчиви действия и политики)“. Проблемът с климата е причинен от човешка дейност, така че решението е в човешките действия, подчерта генералният секретар на ООН.
Науката е ясна – всяка надежда за ограничаване на повишаването на температурата до 1.5 градуса означава постигане на глобални нулеви емисии до 2050 г.“, каза още той. „Но тази цел е (само) за поддържане на живота – а машините продължават да дрънчат.“
Споменаването на целта е препратка към Парижкото споразумение от 2015 г., в което е заложено „ограничаване на глобалното затопляне до доста под 2, за предпочитане до 1.5 градуса по Целзий, в сравнение с прединдустриалните нива“. Редуцирането на създадените от човека емисии на въглероден диоксид до нула до 2050 г. се смята за решаващо, когато става въпрос за постигане на целта от 1.5 градуса по Целзий.
Според Гутериш точката, от която няма връщане, вече е опасно близо. „За да избегнат тази тежка съдба, всички страни от Г-20 трябва да ускорят своя преход сега“, категоричен е той.
„Развитите страни трябва да поемат водещата роля, но останалите икономики също са от решаващо значение за огъване на кривата на глобалните емисии“, добави той и призова за създаването на Пакт за солидарност в областта на климата „между развитите и развиващите се икономики.“ Само така страните ще положат допълнителни усилия за намаляване на емисиите през това десетилетие и ще прекратят зависимостта от изкопаемите горива и изграждането на нови въглищни централи.
Въглищата се оказаха спорна тема на конференциите по изменение на климата. На миналогодишната среща на върха COP26 Индия и Китай, и двете сред най-големите производители на въглища в света, настояха за промяна в последния момент в Пакта за климата от Глазгоу. Те поискаха заложеното „постепенно спиране“ да бъде заменено с „постепенно намаляване“ на въглища.
Днес Гутериш каза, че САЩ и Китай имат „особена отговорност да обединят усилията си, за да превърнат този пакт в реалност“.
Човечеството има избор“, добави той. „Да си сътрудничи или да загине. Това е или пакт за солидарност за климата, или пакт за колективно самоубийство.“