Гърция спира субсидиите за системите за съхранение на енергия
Възобновяемите енергийни източници са „много евтини“ и батериите могат да работят на пазара без субсидии

© ECONOMIC.BG / Depositphotos
Поради текущите ограничения на централите за възобновяема електрическа енергия в Гърция батериите могат да работят на пазара без субсидии. Това е мнението на министъра на околната среда и енергетиката Тодорос Скилакакис, който коментира темата по време на 28-ата годишна правителствена кръгла маса на The Economist, цитиран от BalkanGreenEnergyNews.
Основният приоритет на гръцкото Министерство на околната среда и енергетиката е преминаването на възобновяеми енергийни източници от механизми за субсидиране към изцяло пазарно базирани операции, каза още той.
Възобновяемите енергийни източници са „много евтини“ и батериите могат да работят на пазара без субсидии, особено във времена на ограничаване на зелената енергия, твърди Скилакакис.
Ще отворим пазара за съхранение със законопроект, който ще бъде внесен през следващите два месеца“, каза той.
Намаляват със 70% задължителните гаранции
В същото време министърът обяви изненадващо намаление със 70% на необходимите суми за гаранционните писма за предприемачи на проекти за производство на електроенергия от ВЕИ.
Отделно, в интервю за OneChannel, Скилакакис каза, че законодателството ще улесни по-бързото лицензиране за самостоятелни батерийни модули и съоръжения за съхранение зад измервателни уреди за съществуващи соларни паркове. Такива системи няма да имат право на държавна подкрепа, нито за оперативни, нито за капиталови разходи (съответно OPEX и CAPEX), обясни той.
Tрети търг за субсидии за BESS
Според по-ранен доклад на същата медия, министерството все още подготвя третия търг за субсидия за Гърция за самостоятелни батерии. Целта е да се предотвратят съкращения и случаи на отрицателни цени на електроенергията на едро.
Процедурата се очаква да отвори до края на месеца, а крайният срок трябва да е началото на септември. В статията се добавя, че могат да се класират съоръжения с четиричасова продължителност, докато изискването е било два часа в първите два кръга. Капацитетът ще бъде 300 MW.
Досега проекти за общо 700 MW са спечелили подкрепа. Гръцкият Националният енергиен и климатичен план предвижда общо 3.1 GW за съхранение на батерии за 2030 г.
Новото наддаване ще бъде за проекти във въглищни региони – Западна Македония и община Мегалополис – заедно с района на Източна Македония и Тракия, научи новинарският сайт от свои източници.