Хърватска медия пита дали България е „троянски кон“ на Русия в ЕС
Брюксел гледа със съмнение върху балансирането на София
Реторичен въпрос

© ECONOMIC.BG / EUObserver
Дали България е руският „троянски кон” в Европейския съюз (ЕС)? Този реторичен въпрос си задава електронното издание Dnevnik.hr от Хърватия, най-младата страна членка на Евросъюза.
Изданието пише, че годишно „русофилско тържество” край яз. Копринка в Централна България привлече 7 000 души, сред които и няколко кандидати за депутати. Изданието коментира, че ЕС е основният гарант на България, а страната е членка и на НАТО.
„Но сърцето на мнозина българи ги влече към Изтока“, коментира медията. Според проучване на института „Меридиана” 40% от българите били против санкциите към Русия. На събора руският посланик Юрий Исаков е изразил задоволство от това, че „тази среща е толкова врязана в сърцето на българите, независимо от политическата ситуация”.
Изданието изтъква, че двете страни ги делят близките езици, кирилицата и православното християнство. По време на комунизма България се смяташе за най-верния руски съюзник. „Опитът на Запада да скара нашите братски народи е осъден на неуспех”, заяви пред медията Данаил Данаилов, историк.
„Носталгията към Русия е изразена у някои българи, тъй като след четвърт век демокрация тяхната малка страна от 7,4 млн. жители продължава да бъде най-бедната в ЕС. В навечерието на предсрочните парламентарни избори, напрежението между ЕС и Русия дава надежда на ултранационалистическата партия „Атака”, която губи подкрепата на избирателите. На срещата край Копринка лидерът на „Атака” Волен Сидеров заяви, че „ще направи всичко възможно България да не се превръща в полигон за нападение над Русия”, пише медията.
Според изданието, когато става дума за големите партии, БСП също е била представена на срещата. Социалистите били по-умерени от „Атака” и искат уравновесена политика, заради защита на националните интереси. Десницата, водена от бившия премиер Бойко Борисов насочва погледа към България, докато Реформаторския блок, бъдещ коалиционен партньор на Борисов, иска премахване на руските паметници в София, посочва изданието. Според анализатори новото българско правителство ще трябва да намери баланс между Русия и ЕС.
Според Огнян Минчев от Центъра за международни проучвания, България е парадоксална позиция. „Тя е членка на ЕС и НАТО, но Москва изцяло контролира нейните енергийни източници, докато българската олигархия защитава руските икономически и стратегически интереси”, заявил Минчев.
Хърватското издание изтъква още, че „левите и десните в България имат единодушие около необходимостта“ от изграждането на „Южен поток”. „Началото на строителните действия е спряно преди лятото, но далеч от това, че проекта е спрян“, пише медията, като не бива да се забравя, че Загреб също участва в проекта.
Медията цитира и лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, заявил, че „в случай на съгласие от ЕС проектът може да продължи през есента“. „Същевременно българското балансиране в Европа се гледа със съмнение“, пише сайтът. Европейски медии съобщават, че Германия и останалите страни членки на ЕС се страхуват, че Москва може да използва влиянието си в България за да раздели ЕС. „Страната е руският троянски кон в ЕС”, заявил политологът Даниел Смилов.