Хазартът търси диалог и здрав разум
Участниците в игралната индустрия ще бъдат изправени пред сериозно финансово предизвикателство заради вдигането на лицензионните такси с 300%

© ECONOMIC.BG / Depositphotos
- Платено съдържание
За да запълни „дупки“ в бюджета, парламентът търси възможни варианти, но неадекватно поставени срокове и многократно завишени такси могат да обърнат очакванията.
Разбира се, първият удобен сектор за подобно запълване на „дупки“ е хазартът. Но дали текстовете, които парламентът гласува днес няма да доведат до обратен ефект, като станат причина за сериозни финансови затруднения на множество малки и средни бизнеси? При това в началото на една година, която се очаква да е година на глобална икономическа стагнация.
Участниците в игралната индустрия ще бъдат изправени пред сериозно финансово предизвикателство заради решението в Закона за бюджета за 2024 г. да бъдат вдигнат с огромен процент таксите и данъците за сектора. Повишава се с 300% таксата за поддържане лиценза и с 60% алтернативният данък по Закона за корпоративно подоходното облагане, който организаторите плащат, пише в становището на Асоциация на игралната индустрия в България. Но най-същественият трус ще дойде заради неадекватните срокове за заплащане - без гратисен период и без предвидена възможност за разсрочено плащане. Решението изисква до 28 февруари да се декларират и платят новите такси.
Проста сметка показва, че браншът ще трябва да извади над 80 млн. лв. по тези декларации в следващите 2 месеца. Това нито е коментирано досега с браншовите организации, нито е давана индикация за подобни намерения от страна Министерство на финансите.
Тази „Новогодишна изненада“ или по скоро "Коледен Бонус" за държавния бюджет не съответства на цивилизования диалог между бизнеса и държавния регулатор, а напомня на някои методи от началото на демокрацията, за които отдавна сме забравили.
Игралната индустрия в България е бранш, който се развива в регулирана среда от повече от 25 години. Тя допринася за икономическото развитие на страната, осигурява десетки хиляди работни места, вкарва чуждестранни инвестиции в икономиката и води до технологично развитие на българските производители на игрално оборудване и софтуер.
Асоциация на игралната индустрия при проведено обсъждане в Министерство на финансите през месец ноември тази година внесе становище, че таксите по чл. 30, ал. 5 и 6 от Закона за хазарта не следва се променят. Още повече по този начин и в такива срокове. Като алтернатива бе предложена възможност да се въведе такса „Отговорна реклама“ за компании, които искат да имат по-засилено присъствие с реклама в медиите, като така може да се постигне и двояк ефект с естествено намаляване на рекламата на хазарта.