Примерът на един хърватски град за успешна трансформация
Местната власт използва държавно и европейско финансиране, което инвестира в инфраструктура, социални проекти и помощ за гражданите
От традиционни индустрии до високи технологии:
Находчивост и устрем към развитие. Така може да се опише трансформацията на хърватския град Новска, който само за около 7 години успява да излезе от сянката на традиционните индустрии, които са водещи за региона и да направи крачка към иновативния сектор на гейминга. Смелата идея отприщва след себе си бавен, но сигурен икономически подем. Връщат се младите хора, цените на жилищата скачат, а малкият град привлича международни инвеститори в бизнес зоните си.
С население от над 11 хил. души и разположен в близост до границата с Босна и Херцеговина, Новска, подобно на градовете от континентална Хърватия, е изправен пред редица проблеми, като намаляване на населението и икономически сътресения, свързани с последиците от хърватската война за независимост и недостатъчните инвестиции в миналото.
През годините обаче градът успява умело да използва европейското финансиране, за да се развива. Именно с такива средства са изградени важни социални обекти, насърчава се приобщаването на възрастни хора, но и се развива образователната инфраструктура. Така на практика Новска може да предложи по нещо за всеки.
Несъмнено двигател на това развитие е IT и гейминг индустриите. Новска е отличен пример за това как по-малките градове могат да използват нишови сфери за насърчаване на растежа и регионалното развитие.
Трансформацията на Новска
Икономиката на Новска и на целия регион Сисак-Мославина е главно доминирана от традиционните индустрии, като дърводобив, металургия и текстилна промишленост. През 2017 г. местната администрация инициира създаването на инкубатора Pismo, целейки да навлезе в бързо развиващия се свят на видеоигрите. С подкрепата на фондове на ЕС и националното правителство проектът се превръща в предприемачески център, където сега оперират над 80 стартъпа. Те имат достъп до модерно оборудвано студио за разработка и тестване на игри.
Създадохме програми за преквалификация в партньорство с Хърватската служба по заетостта“, обяснява кметът на Новска Мария Кушмиш пред Economic.bg. „Много хора от цяла Хърватия дойдоха, за да се обучат и преквалифицират в гейминг индустрията. Това не само промени пазара на труда, но и самия облик на града.“
С появата на Pismo и напливa на млади предприемачи, имотният пазар рязко се оживява, появяват се нови жилищни проекти и инфраструктурата започна да се обновява. Цените на имотите в града са се повишили значително. Ако преди е можело да се закупи къща за около 20 хил. евро, сега цените достигат 120 хил. евро.
Новска става привлекателна и за чуждестранни инвеститори. Градът разполага с две бизнес зони, като едната от тях е пълна и в нея място са намерили 20 компании. На територията на втората бизнес зона ще се разгърне амбициозният проект за гейминг хъб, а кметът на града споделя, че съвсем скоро там ще се установи и германската компания TECE International, която ще разкрие производствена база за санитария. Иинвестицията бе обявена още през март, като тя е в размер на 25 млн. евро и ще разкрие 150 нови работни места.
Прочетете още
- Една щура идея, която дава началото на най-големия гейминг хъб в Европа (галерия)
- Интервю | Гейминг индустрията трансформира Новска и променя облика на целия регион
Социалният аспект на развитието
Трансформацията на Новска обхваща не само икономиката, но и обществото. Програмите за подкрепа на млади семейства, за новородени и жилищното подпомагане стимулират младите хора да се заселят в града.
Преди хората напускаха Новска, но сега наблюдаваме обратната тенденция. Млади семейства не само идват, но и остават,“ казва Мария Кушмиш.
В града е обновена и изградена социална инфраструктура – дневен център за възрастни хора, библиотека, кино, исторически музей, както и специална СТЕМ лаборатория за учениците. В града има 4 детски градини, като е планиран строежът на пета. Основните училища са две. В Новска се намира и едно от двете училища в региона, в което ученици се подготвят в специалности по програмиране и 3D моделиране
Учим се да създаваме видеоигри. След като завърша колеж, мисля да започна свой бизнес“, споделя ученик в 12-и клас.
От стремежа за развитие, но и за запазване на историята на града се ражда нещо като малък местен музей. Фамилията Сайко се оказват всъщност пазител на спомените за Новска. В продължение на много години бащата Живко и синът Желко колекционират различни предмети от историята на града. Цялата колекция е намирала място в къщата на семейството до 2019 г., когато официално е открит музеят. Цялата колекция от над 340 предмета има статут на културна ценност. Музеят разполага и с множество стари снимки на известни места и хора от града.
В културният живот на града участие има и местната библиотека, която също е реновирана. Влизайки в нея, човек стъпва в модерна среда, в която дори има образователен кът за най-малките. Целият фонд на библиотеката може да бъде открит и онлайн.
Всъщност домът на книгите е бил на друго място в града, но заради малкото пространство се е наложило всички те да бъдат преместени. Сега новата сграда се намира до реновираната гимназия за нуждите на Музикалното училище в Новска, като проектът е съфинансиран от Европейската инвестиционна банка (ЕИБ), от местния и държавния бюджети. В нея може да бъдат видени и реставрирани мебели от първата аптека в града.
Дневният център за възрастни хора е изцяло финансиран с европейски средства – от Европейския фонд за регионално развитие. Напълно обновена и реконструирана е цяла сграда, в която има отделни стаи, където възрастните хора могат да остават и да пренощуват. Медицински персонал се грижи за нуждите им. Центърът е открит преди 2 години, като за момента повечето хора идват в него през деня, за да се събират заедно и да участват в различни дейности, като рисуване например. В специални часове пък най-малките ученици на Новска показват на възрастните хора как да работят с компютри. Освен различни занимания и социално включване, един от хората в центъра казва, че в него може да бъде намерена и любовта.
Трансформацията, която Новска претърпява, се харесва и на по-възрастното поколение, макар и с умиление да си спомнят за старите времена. По-голяма част от децата им не живеят в Новска, но ги посещават често.
Предприемаческият нюх
Желанието у жителите на града да имат нещо свое, за което да работят, е силно застъпено. Юлия и съпругът ѝ, които са около 50-годишни, развиват собствен бизнес, свързан с тапициране на мебели. Преди това са работили в месарница, но решават, че трябва да имат нещо свое.
За ателие ползват старата си къща и сами се научават как да тапицират мебели. Внасят платове от Турция, Испания и други места. В работата им помагат и децата. Казват, че не искат да имат сайт и по-голяма популяризация в социалните мрежи, защото не могат да смогнат на поръчките.
Нашата реклама се носи от уста на уста. Вече имаме поръчки за няколко месеца напред. Искаме да запазим качеството на работата си, а ако вземем още поръчки, няма да може да ги изпълним добре“, казва Юлия, на която е кръстено и ателието.
Стартиращите компаниите от инкубатора са другата движеща сила на предприемачеството в града. Техни собственици са млади хора, повечето от които са се преместили от различни части на страната в Новска с единствената цел да развиват бизнес в сферата на гейминга.
Инкубаторът е събрал компании, свързани с всяка една съставна част, която е нужда за една добра игра – от 3D моделиране до писане на сценарий и озвучаване. Нещо повече – през месец декември се очаква премиера на играта Go Home Annie. Компанията Misfit Village стои зад нея.
Друг стартъп в системата на инкубатора е Polyphron, който се занимава изцяло с 3D моделирането на хиперреалистични обекти. Услугите на старъпа се използват при създаването на игри, филмови продукции и маркетинг компании. От скоро компанията взаимодейства и с музеи и паркове, предлагайки им т.нар. добавена реалност (AR).
Друга компания – Hiroma – се занимава със създаването на образователни игри за най-малките, като ги въвежда в свят на малки пухкави приятели, наречени Moopies. Игрите се предлагат в училища и детски градини в Новска, но и в цяла Хърватия, и то на няколко езика.
Всички споделят, че биха останали в Новска заради благоприятната среда за развитие и предстоящия проект за гейминг хъб. Някои от компаниите получават държавно финансиране от 20 хил. евро, за да започнат бизнеса си.
Нашето мото през всичките тези години е: „Трябва да рискуваш, за да успееш.“ Ако не рискуваш, не можеш да очакваш успех. Не трябва да се страхуваме да започваме нови големи проекти, защото те могат да бъдат генератор на по-нататъшно развитие", казва кметът Мария Кушмиш.
Съфинансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения обаче принадлежат изцяло на техния(ите) автор(и) и не отразяват непременно възгледите и мненията на Европейския съюз или на Европейската комисия. За тях не носи отговорност нито Европейският съюз, нито Европейската комисия.