И ЕС предлага промяна в споразумението за Брекзит
Твърдата позиция на Лондон накара Брюксел да смекчи тона и чиновниците вече са готови да седнат на масата за преговори

© ECONOMIC.BG / Unsplash
Европейският съюз ще представи предложения за промяна на Протокола за Северна Ирландия, който е част от търговското споразумение между Обединеното кралство и ЕС. Вицепрезидентът на Европейската комисия Марос Шефчович обясни, цитиран от BBC, че измененията ще бъдат представени следващата седмица.
Надявам се предложенията да послужат като основа за интензивни преговори с Великобритания“, заяви той.
ЕС смекчи тона
В понеделник британският министър за Брекзит Дейвид Фрост обяви, че страната му е готова да активира Член 16 от търговското споразумение от 24 декември 2020 г., ако ЕС „не се ангажира малко повече със сделката и проблемите, които последваха от нея“, както и ако не приеме промените по Протокола, които те предлагат.
До заплахите се стигна, след като от 1 януари Северна Ирландия остана на единния пазар в ЕС, за да се запази свободната търговия между двете съставни държави на остров Ирландия. Но плановете за положително развитие на търговията се провалиха. След развода влязоха в сила редица промени при транспортирането на стоки между двете страни, които предизвикаха километрични колони и транспортен хаос по границите на Северна Ирландия и Република Ирландия, което доведе до масови протести в страната.
Премиерът Борис Джонсън помоли ЕС за помощ в овладяването на ситуацията, отправяйки покана за преговори за промяна на сделката, но Брюксел категорично отхвърли подобно нещо, заявявайки, че „сделката трябва да се спазва такава, каквато е“.
В отговор Джонсън заяви, че ще е принуден да активира Член 16 от договора, който слага край на споразумението, докато не се договорят нови правила за обмяна на стоки, и че ще затвори границите на Обединеното кралство, в което влиза Северна Ирландия, за ЕС.
Поставяйки така ситуацията, от Блока са решили да седнат отново на масата за преговори с Великобритания и да договорят нов Северноирландски протокол, който да урежда по-добре търговските взаимоотношения между двете страни. Всъщност за това призоваваха и ирландците още през януари, но сега те вече обмислят отделяне от Обединеното кралство, посочвайки, че се чувстват ощетени от търговската сделка.
През следващата седмица и двете страни ще представят предложенията си за промени по Протокола и ще обсъдят в какъв срок ще влязат новите правила.