IBM планира първия европейски квантов изчислителен център
Американската технологична компания IBM обяви плана си да отвори първия европейски квантов център, който трябва да започне да функционира през 2024 г. IBM Center ще бъде открит в Енинген, в югозападната част на Германия, за да помогне на бизнеса, научните изследвания и държавните институции да получат достъп до авангардни квантови изчисления, пише EURACTIV.
Центърът за данни ще разполага с няколко квантови компютърни системи на IBM с квантови процесори с над 100 кубита, за да позволи на потребителите в европейския облачен регион да внедряват квантови системи и да обработват данни на клиенти само в Европа.
Изграждането на планирания квантов изчислителен център и свързания облачен регион ще позволи на европейските потребители да използват потенциала на квантовото изчисление за решаване на някои от най-големите предизвикателства в света“, каза Джей Гамбета, вицепрезидент на IBM Quantum.
Наред с новия хардуер, IBM обявява и нов софтуер за подобряване на маршрутизирането на работните процеси на квантовия компютър. За да се преодолее ефективното изпълнение на програми на различни архитектури и да се справят с различните правни ситуации при данните в регионите на квантовия облак, IBM представи „Многоканален планировчик“.
Този софтуерен слой се намира между потребителските и облачните услуги, за да регулира различните региони на квантовия облак и ще бъде готов за отварянето на Енинген Център.
IBM Европа
Енинген вече е дом на IBM Campus, открит през 2009 г. Кампусът съчетава други области на IBM Deutschland GmbH и вече е местоположението на основния им център за данни.
През 2021 г. американската компания пусна и първия квантов компютър в Европа в Енинген, който по онова време беше разглеждан като крайъгълен камък по пътя към технологичния суверенитет на Германия.
Повече от 60 организации в цяла Европа в момента използват квантовия хардуер и софтуер на IBM Quantum Network чрез облака.
Тези клиенти включват Bosch, Университета на германските въоръжени сили, Crédit Mutuel Alliance Fédérale, Германския електронен синхротрон (DESY), E.ON, Европейската организация за ядрени изследвания (CERN) и други.
Като европейски клиенти, тези компании проучват потенциални приложения за квантово изчисление в науката за материалите, физиката на високите енергии, енергийния преход, устойчивостта и финансовите приложения.
Според изявлението на компанията, европейският IBM Quantum Cloud Region е предназначен да бъде ключов аспект от усилията на IBM да работи с водещи европейски компании, университети и правителствени агенции за напредък в квантовите изчисления и подпомагане на изграждането на работна сила в тази област в Европа.
Стратегията на Германия за квантовата технология
Планът за първия европейски регион на IBM Quantum Cloud в Германия е в синхрон със собствената квантова стратегия на германското правителство.
В средата на май правителството представи в Бундестага нова стратегия, така наречената „Концепция за действие на квантовите технологии“, за да заеме водеща позиция в областта на квантовите технологии и да настигне Китай и Съединените щати.
Като част от стремежа на Германия за технологичен суверенитет, планът има за цел да използва потенциала на квантовите технологии и да се справи с обществените предизвикателства в изследванията на климата, енергията, здравето, мобилността и сигурността.
Документът от четиридесет страници поставя крайъгълни камъни за Германия да оформи технологичния скок до 2026 г.
За една устойчива и технологично суверенна Германия е от решаващо значение да се идентифицират предстоящите технологии и техния потенциал възможно най-рано, да се създадат отлични рамкови условия за тяхното бъдещо проектиране и използване и да се помогне активно за оформянето на технологичния скок“, се посочва в плана за действие.
Международната надпревара в областта на квантовите компютри е както търговска, така и стратегическа поради значително повишената им производителност в сравнение с обикновените суперкомпютри и потенциала им да разбиват обикновените технологии за криптиране.