Идея: Учениците в чужбина да полагат матура по български език
Първо в ЕС, а след това и в целия свят

Председателят на Държавната агенция за
българите в чужбина (ДАБЧ)
Петър Харалампиев предлага при завършване на средното си образование учениците в чужбина да полагат матура по български език.
Харалампиев обяви идеята, която не е нова, по време на заседание на Комисията по политиките за българите в чужбина. Бившият образователен министър в кабинета „Орешарски“ Анелия Клисарова на няколко пъти анонсираше възможността децата на българите в чужбина също да могат да държат матура.
„Все повече българи в чужбина искат техните деца да учат български. Наша амбиция е да се опитаме да направим българския език матуритетен, първо в ЕС, а след това и в целия свят. Това ще рече да може нашите деца във Франция, Полша или където и да е да се явяват на матура по български език и тя да бъде призната“, коментира Харалампиев пред депутатите, цитиран от Фокус.
Според изчисленията на държавната агенция в чужбина живеят 6-7 млн. българи, а българските училища са над 300 и още около 500-700, които са по-скоро частни училища, където учат по 3-5 деца. „На активните деца трябва да се даде възможност запазят българския си език, да изкарат матурите там“, посочи шефът на ДАБЧ.
В края на май образователното минисерство обяви, че знанията по български език и литуратура на учениците в чужбина вече ще бъдат оценявани със сертификат. Документът ще ги освободи от приравнителни изпити при завръщането им в българската образователна система. Тази промяна ще важи за всички деца от първи до дванадесети клас.
Учениците могат да получат още и сертификати за базови умения за владеене на езика според Общата европейска езикова рамка (А1, А2, В1, В2, С1, С2), които да им служат в другите държави за втора матура, да им дават предимство при кандидатстване във висши училища, за работа и като доказателство, че владеят български език на определено ниво.