Икономическият растеж на Китай разочарова
Слабите резултати притискат ръководителите на комунистическата партия да задействат допълнителни държавни стимули

© ECONOMIC.BG / Depositphotos
Икономиката на Китай нарасна с твърде крехки темпове през второто тримесечие, тъй като търсенето е отслабнало както у дома, така и в чужбина. Импулсът след COVID се забавя бързо и това засилва натиска върху политиците да предоставят повече стимули за укрепване на дейността, пише Reuters.
Китайските власти са изправени пред трудна задача в опитите си да задържат икономическото възстановяване в правилния път и да сложат капак на безработицата, тъй като всеки агресивен стимул може да подхрани дългови рискове и структурни изкривявания.
Брутният вътрешен продукт (БВП) е нараснал само с 0.8% през април – юни спрямо предходното тримесечие на сезонно коригирана база, показват данни, публикувани от Националното статистическо бюро в понеделник. Очакванията на анализаторите в анкета на Reuters бяха за ръст от 0.5%. За сравнение, през първото тримесечие имаше ръст от 2.2%.
На годишна база БВП нарасна с 6.3% през второто тримесечие, ускорявайки се от 4.5% през първото, но темпът беше доста под прогнозата за растеж от 7.3%.
Годишният темп е най-бързият от второто тримесечие на 2021 г., въпреки че тогава беше силно изкривен от икономическите проблеми, причинени от строгите блокирания на COVID-19 в Шанхай и други големи градове година по-рано.
Данните показват, че бумът в Китай след COVID очевидно е приключил“, каза Карол Конг, икономист в Commonwealth Bank of Australia в Сидни.
„Индикаторите с по-висока честота са нагоре в сравнение с числата от май, но все още рисуват картина на мрачно и колебливо възстановяване и в същото време безработицата сред младежите достига рекордни нива.“
Последните данни повишават риска Китай да пропусне своята скромна цел за растеж от 5% за 2023 г., казват някои икономисти.
По-навременни данни от юни, които бяха публикувани заедно с данните за БВП, показаха, че продажбите на дребно в Китай са нараснали с 3.1%, забавяйки се рязко от скока с 12.7% през май. Анализаторите очакваха ръст от 3.2%.
Растежът на промишленото производство неочаквано се ускори до 4.4% миналия месец от 3.5%, наблюдавани през май, но търсенето остава хладно.
Частните инвестиции в дълготрайни активи се свиха с 0.2% през първите шест месеца, което е рязък контраст с 8.1% ръст на инвестициите от държавни субекти, което предполага слабо доверие на частния бизнес.
Последните данни показаха колебливо възстановяване след COVID, след като износът намаля най-много от три години поради охлаждане на търсенето у дома и в чужбина, а продължителният спад на ключовия пазар на имоти подкопава доверието.
Слабият общ импулс и рисковете от глобална рецесия повишиха очакванията, че политиците ще трябва да направят повече, за да подкрепят втората по големина икономика в света.
Властите вероятно ще въведат повече стъпки за стимулиране, включително фискални разходи за финансиране на големи инфраструктурни проекти, повече подкрепа за потребителите и частните фирми и някои смекчавания на политиката при имотите, казаха вътрешни лица и икономисти.
Но бърз обрат е малко вероятен, казват анализатори.
Всички погледи са насочени към очакваното заседание на Политбюро по-късно този месец, когато висшите партийни лидери могат да начертаят политическия курс за останалата част от годината.
Няма „сребърен куршум“
Акциите в Азия се понижиха, същото се случи и с китайския юан след неблагоприятните данни.
Въпреки че се смята, че Китай е напът да постигне своята скромна цел за растеж през 2023 г., съществуват рискове годишната цел да бъде пропусната за втора поредна година.
„Това беше доста разочароващо число от само 6.3%, така че очевидно инерцията се забавя“, каза Алвин Тан, ръководител на стратегията за валутни курсове в Азия в RBC Capital Markets в Сингапур.
„При това темпо на забавяне сега всъщност съществува риск целта за растеж да не бъде постигната – тези 5% може да не бъдат постигнати, ако икономиката продължи да се забавя с това темпо. Така че мисля, че това поражда по-голяма спешност за повече политическа подкрепа скоро.“
Икономиката на Китай нарасна само с 3% миналата година поради ограниченията заради COVID-19, като с много не достигна официалната цел.
Повечето анализатори казват, че е малко вероятно политиците да предоставят агресивен стимул поради притеснения относно нарастващите рискове за дълга.
Въпреки това, по-дълбокото забавяне може да предизвика повече загуба на работни места и да подхрани рисковете от дефлация, като допълнително подкопае доверието в частния сектор, казаха те.
Процентът на безработица сред младите хора се повиши до 21.3% през юни от 20.8% през май – нов рекорд, тъй като висшистите се сблъскаха с ограничени оферти по време на сезона за търсене на работа.
Секторът на недвижимите имоти в Китай, който представлява около една четвърт от икономиката, остава твърдо в низходяща тенденция, като цените на новите жилища за юни се забавят.
Инвестициите в имоти се сринаха с 20.6% през юни на годишна база след спад от 21.5% през май, според изчисления на Reuters.
Високопоставен служител на централната банка каза в петък, че институцията ще използва политически инструменти, като съотношение на задължителните резерви (RRR) и средносрочно кредитиране, за да преодолее икономическите предизвикателства.
Миналия месец централната банка намали референтните лихвени проценти по заемите със скромните 10 базисни пункта.
Някои наблюдатели от Китай обвиниха „ефектите на белезите“, причинени от години на строги мерки срещу COVID и регулаторни ограничения върху секторите на имотите и технологиите – въпреки неотдавнашните официални усилия да се премахнат някои ограничения, за да се подкрепи икономиката.
Няколко икономисти отбелязаха риска от рецесия в баланса, тъй като китайските домакинства и частни фирми натрупват спестявания и намаляват заемите и разходите след три години на ограничаване на COVID.
Очакваме да видим облекчаване на паричната политика през следващите месеци и целева фискална подкрепа, дадена на ключови индустрии, включително недвижими имоти и строителство“, каза Хари Мърфи Круз, икономист в Moody’s Analytics.
„Но тази допълнителна подкрепа няма да бъде сребърен куршум. Все по-често 2023-та изглежда като година на забравяне за Китай.“