Икономиката на САЩ се сви с 4.8% през първото тримесечие
Това са най-скорошните данни, а според експерти ревизията на числата ще покаже спад с 8.25%
Брутният вътрешен продукт на Съединените щати е спаднал с 4.8% през първото тримесечие, показват експресните данни на правителството, цитирани от CNBC. Резултатът дава първата възможност за оценяване на икономическите щети, които причини пандемията от коронавируса.
Подобен отрицателен резултат статистиката не е отчитала от времето на финансовата криза през 2008 г., когато икономиката се сви с 8.4% за периода октомври-декември.
Повечето икономисти твърдят, че САЩ е в рецесия, въпреки че технически до това състояние се стига след две последователни тримесечия на отрицателен растеж. През последните три месеца на 2019 г. БВП нарасна с 2.1%. Причината за техните бързи заключения е, че отчетеният период включва само няколко седмици натиск върху бизнеса заради коронавируса. Не трябва да се подценяват реалните щети от здравната криза, единодушни са експертите.
Възможно е Министерството на търговията да коригира резултата с около 3 или 4 процентни пункта и свиването на БВП да се покачи до 8.25%, според изчисления на Goldman Sachs. Подобно поведение няма да бъде прецедент. По време на финансовата криза първата оценка за четвъртото тримесечие на 2008 г. свидетелстваше за спад от 3.8%, но този процент се удвои след повторно изчисление.
Притеснителното е, че фирмите са преустановили дейност, като от Citigroup изчисляват, че 95% от брутния вътрешен продукт (БВП) е засегнат от мерките за социално дистанциране. „Ние вярваме, че икономическият спад за периода януари-март е много по-голям", коментира икономистът от Goldman Спенсър Хил. „Драстичните ревизии на данните за растежа са често срещано явление в периоди на висока икономическа нестабилност“, добави Хил.
Продажбите на дребно и поръчките за дълготрайни стоки за март не са толкова ниски, колкото очакваха анализаторите. „Като имаме предвид настъпващата рецесия в САЩ и възможните допълнителни предизвикателства пред оценяването на растежа вярваме, че разликата между обявения и реалния резултат е много голяма и се увеличава все повече“, сподели икономистът.