Има ли имоти „златна мина“ на българския пазар?
Покупката на ипотекиран имот е сигурна сделка, която може да се окаже и доста изгодна при правилно стечение на обстоятелствата
Жилищният пазар в България остава все така горещ въпреки официалните данни на Националния статистически институт (НСИ) за регистриран спад в цените на имотите. Всъщност, новото строителство в големите градове продължава да покорява нови ценови върхове, а на вторичния пазар, основно в по-големите градове, цените свободно падат.
Но има ли имоти, които се превръщат в „златна мина“? И възможно ли е именно ипотекираните имоти да са най-изгодни на пазара в момента. Мнозинството от представителите на агенциите за недвижими имоти, с които екипът на Economic.bg се свърза по тази тема, казват, че подобни сценарии са се разигравали през 2011 – 2012 г., но сега ситуацията е по-различна.
По-бърза сделка, по-голяма отстъпка
Според Александър Гергов, съдружник в компанията за недвижими имоти Antre, човек може да направи перфектната сделка именно чрез покупка на ипотекиран имот.
Причините за продажба на ипотекиран имот може да са много. Някои от собствениците са финансово затруднени и ако причината е именно тази, то би следвало собственикът да цели по-бърза сделка. Заради краткия срок, с който разполага собственикът, напрежението и водещата нужда от обезпечаване на задълженията по кредита, той може да е склонен на по-атрактивна за купувача отстъпка“, пише Александър Гергов в блога на агенцията.
От други две агенции за недвижими имоти казват, че в подобна ситуация България е била изправена в периода 2011 – 2012 г. Към днешна дата пазарът е спокоен и дори в случай, в който имотът е даден на частен съдебен изпълнител, по време на търга, който ЧСИ е длъжен да обяви за имота, крайната цена може да достигне по-високи нива от тази, на която първоначално е бил закупен.
В момента пазарът е такъв, че ако собственик изпитва затруднения да плаща кредита си, може спокойно да излезе на пазара и да продаде имота си на много добра цена. Тя вероятно ще бъде по-висока от тази, на която е бил закупен имотът“, каза Полина Стойкова, изпълнителен директор на Bulgarian properties.
Плюсове на ипотекираните имоти
По думите на Стойкова покупката на ипотекиран имот е много сигурна инвестиция – цялата документация е проверена, имотът е готов за нанасяне.
Добре е да се уточни, че покупката на ипотекиран имот не крие рискове за купувача, дори напротив – имотите с участие на банка са едни от документално най-изрядните. Процесът по придобиване също предполага всички налични възможности на пазара, а именно – чрез погасяване на кредита с ликвидни средства от страна на новия купувач, чрез учредяване на нова ипотека или чрез ипотекиране на друг имот, уточнява Александър Гергов.
С това мнение е напълно съгласна и Полина Стойкова, но въпреки това шансът „въобще да намерите такъв имот е много малък. Вариантът за такива имоти беше 2012 г.“.
Свидетели на сценарий, при който хората изпадаха в невъзможност и бързаха с продажба, имахме през 2011 г. Тогава беше много трудно, защото ние не можехме да договорим сделката със собственика – той нямаше власт. Всичко беше в ръцете на банката“, казва Георги Янков от Primo +.
В заключение може да се каже, че покупката на ипотекиран имот е сигурна сделка, която може да се окаже и доста изгодна при правилно стечение на обстоятелствата. Тези сделки обаче, в ситуацията, в която се намира жилищният пазар в България към днешна дата, са все по-голяма рядкост. Според бранша, за да се стигне до хипотеза, при която продавачите на ипотекирани имоти ще са притиснати от времето и няма да имат друг избор, освен да продават с огромни отстъпки в цената, трябва да има стагнация на пазара.