Индия вече е четвъртият най-голям фондов пазар в света
Политиката за нулев COVID, рестрикциите срещу корпорациите, кризата в имотния сектор и напрежението със Запада, намалиха привлекателността на Китай

© ECONOMIC.BG / Deposit Photos
Капитализацията на фондовия пазар на Индия за първи път изпреварва тази на Хонконг, тъй като перспективите за растеж и политическите реформи в южноазиатската страна я превръщат в любима за инвеститорите, докато глобалният капитал се изтегля от Китай.
Общата стойност на акциите, листвани на индийските борси, достигна 4.33 трилиона долара при затварянето на борсата в понеделник, в сравнение с 4.29 трилиона долара за Хонконг, според данни, събрани от Bloomberg. Това прави Индия четвъртия по големина пазар на акции в света. Стойността му надхвърли 4 трилиона долара за първи път на 5 декември, като около половината от тази сума е натрупана през последните четири години.
Акциите в Индия са в подем, благодарение на бързо нарастващата база от инвеститори на дребно и високата печалба на корпорациите. Най-многолюдната страна в света се позиционира като алтернатива на Китай, привличайки свеж капитал както от глобални инвеститори, така и от компании, благодарение на стабилната си политическа уредба и икономика, движена от потреблението, която остава сред най-бързорастящите сред големите държави.
Непрестанното рали на индийските акции съвпадна с историческия спад в Хонконг, където са регистрирани някои от най-влиятелните и иновативни китайски фирми. Строгите ограничения на Пекин за борба с COVID-19, регулаторните рестрикции срещу корпорациите, кризата в сектора на недвижимите имоти и геополитическото напрежение със Запада, се съчетават като фактори, за да подкопаят привлекателността на Китай като двигател на световния растеж.
Индия е най-добрият пример за структурен растеж не само на развиващите се пазари, но и в световен мащаб", каза Еван Меткалф, главен изпълнителен директор на Global X ETFs.
По думите му докато растежът на Китай е в застой и е обгърнат от несигурност, Индия има възможност да се превърне в двигател на растежа на развиващите се пазари. Демографските характеристики са ключово предимство, съчетано с нарастване на броя на образованите млади хора и прогресивно правителство, което провежда ключови структурни реформи.
Междувременно китайските и хонконгските акции претърпяват епичен погром, като общата пазарна стойност на акциите им се е сринала с над 6 трилиона долара от върховете им през 2021 г. Новите листвания в Хонконг пресъхнаха, като азиатският финансов център загуби статута си на едно от най-натоварените места в света за първични публични предлагания.
Някои стратези очакват обрат
UBS Group AG смята, че през 2024 г. китайските акции ще се представят по-добре от индийските, тъй като подкопаните оценки на първите предполагат значителен потенциал за ръст, след като настроенията се обърнат, докато вторите са на "доста екстремни нива", според доклад от ноември. Bernstein очаква китайският пазар да се възстанови и препоръчва прибиране на печалбата от индийските акции, които смята за скъпи, според бележка от началото на този месец.
Във вторник акциите в континентален Китай поскъпнаха, след като бе съобщено, че властите в страната обмислят пакет от мерки за стабилизиране на спадащия пазар. Въпреки това засега инерцията изглежда е на страната на Индия. Чужденците, които доскоро бяха запленени от историята за Китай, насочват средствата си към южноазиатския му конкурент. Според неотдавнашно проучване на базирания в Лондон мозъчен тръст Official Monetary and Financial Institutions Forum глобалните управители на пенсионни фондове и държавни инвестиционни фондове също предпочитат Индия.
Въпреки ръста от 2.8% във вторник, индексът Hang Seng China Enterprises - измерител на китайските акции, листвани в Хонконг - е спаднал с повече от 10% през 2024 г., след като през 2023 г. прекъсна рекордна четиригодишна негативна серия. Той е близо до най-ниското си ниво от почти две десетилетия, докато индийските борсови измерители се търгуват близо до рекордно високи нива.
През 2023 г. чуждестранните фондове вляха над 21 млрд. долара в индийски акции, като помогнаха на бенчмарковия индекс S&P BSE Sensex в страната да завърши осма поредна година на зелено.
Съществува ясен консенсус, че Индия е най-добрата възможност за дългосрочни инвестиции", пишат стратезите на Goldman Sachs Group Inc. включително Гийом Жайсон и Питър Опенхаймер в бележка от 16 януари с резултатите от проучване от Глобалната стратегическа конференция на фирмата.