Инвеститорите очакват още волатилност заради конфликта в Украйна
Нарастващото напрежение между Украйна и Русия разтърси борсова търговия в петък

© ECONOMIC.BG / Unsplash
Геополитическите притеснения добавиха още волатилност към и без това колебливия пазар в САЩ, тъй като инвеститорите оценяват възможността за ескалация на конфликта между Украйна и Русия, макар че някои се съмняват дали въпросът ще натежи над цените на активите на Уолстрийт дългосрочно, пише в свой анализ Reuters.
Съобщенията за нарастващото напрежение между двете държави разтърсиха борсовата търговия в петък и повишиха доходността по държавните ценни книжа, долара и други активи „убежища“.
Пазарът реагира, защото действителната инвазия още не се е случила“, коментира Майкъл Фар от Farr, Miller and Washington. „Тежестта на инвазията, ако се случи, ще корелира с тежестта на реакцията на пазара.“
Съветникът по националната сигурност на Белия Дом Джейк Съливан каза, че остава неясно дали руският президент Владимир Путин е дал окончателна заповед за нахлуване в Украйна. Вчера Путин проведе телефонен разговор с американския си колега, в който Байдън го предупреди да се готви за ответна реакция, ако предприеме вражески действия.
Въпреки пазарните движения, някои инвеститори са скептични, че по-сериозен конфликт би могъл да повлече надолу американския пазар в дългосрочен план.
„Реакцията на пазара вероятно ще включва продажби, докато не стане по-ясно как ще изглежда инвазията и след това какъв ще бъде отговорът на американските и европейските съюзници“, коментира Марк Лушини, главен инвестиционен стратег в Janney Montgomery Scott. „Не предлагаме да правите промени, основани на новинарския поток по темата.“
Широкият индекс S&P 500 завърши търговията в петък с близо 1.9% понижение, а технологичният Nasdaq – с 2.8%. Спадовете бяха записани след слаба търговия в четвъртък, предизвикана от очакванията, че Фед ще се бори агресивно срещу ускоряващата се инфлация. Cboe Volatility Index, индикатор за страха на Wall Street, се повиши за втора поредна сесия, достигайки най-високото си ниво от края на януари.
Райън Детрик, главен пазарен стратег в LPL Financial, заяви, че влиянието на големите геополитически събития върху американските акции е ограничено.
„Например след убийството на Джон Кенеди през ноември 1963 г. акциите записаха едно от най-добрите си шестмесечни представяния“, допълва той. „Истината е, че стабилната икономика може да компенсира много грехове.“
Засилващият се конфликт би могъл да добави „повече доверие към нашето виждане, че Фед ще бъде по-склонен на компромиси, отколкото пазарът смята в момента, тъй като войната ще направи перспективите още по-несигурни“, коментира Джей Хетфилд, главен инвестиционен директор на Infrastructure Capital Management.
Но Фед може да остане агресивен, ако цените на петрола продължат да растат. Цената на суровия петрол вече се изкачи до седемгодишен връх заради тревогите свързани с Украйна.
Тласкайки нагоре цените на енергията, руската инвазия вероятно ще изостри инфлацията и ще удвои натиска върху Фед за повишаване на лихвените проценти“, коментира Бил Адамс, главен икономист в Comerica Bank.
Той добави, че от гледна точка на Фед, инфлационните ефекти от руска инвазия и по-високите цени на енергията вероятно биха надхвърлили негативните последици от шока върху глобалния растеж.