Инвеститорите са в очакване на развитие в САЩ и Италия
Изминалият ден на световните фондови пазари се отчете с ниски обеми на търговия поради

© ECONOMIC.BG / Pixabay
~ 3 мин.
Изминалият ден на световните фондови пазари се отчете с ниски обеми на търговия поради почивните дни на борсите във Великобритания и САЩ. Европейската търговска сесия се характеризира със слаба борсова активност и ниска ликвидност, като инвеститорите внимателно следяха развитието на темата с отложената среща между Доналд Тръмп и Ким Чен-ун, както и назряващата политическа несигурност в Италия.
Президентът Серджо Матарела назначи бившия служител на Международния валутен фонд Карло Котарели за временен премиер със задачата да се опита да състави ново правителство и да сложи край на политическата и конституционна криза в страната. В резултат индексът на борсата в Милано приключи деня с над 2% понижение, докато немският DAX и френският САС отстъпиха със съответно 0.58% и 0.61%. В ранните сутрешни часове на понеделник еврото записа силно представяне, но с напредване на деня единната валута беше подложена на натиск и финишира с поевтиняване от 0.21% спрямо щатския долар.
Пазарите за суровини също не показаха особена активност – златото продължи да се търгува около ключовите $1300 за тройунция, а петролът удължи негативната си серия с ново поевтиняване от над 1%.
Финансови отчети – Q1 2018
Във вторник, след затварянето на щатската търговска сесия, две от големите технологични компании ще публикуват своите финансови отчети за първото тримесечие на година. HP Inc. и Salesforce Inc. ще изнесат резултатите си, като предварителните очаквания са компаниите да отчетат съответно $0.48 и $0.18 печалба на акция, спрямо $0.40 и $0.06 за същия период на 2017 г.
Инструмент на фокус - Deutsche Bank AGАкцията на най-голямата немска банка продължава да се движи на рекордно ниски нива. Въпреки тежките фундаментални фактори, съпътстващи банковата институция, може да забележим, че в края на 2016 г. ниво от 10 евро за акция е оказало подкрепа на силното низходящо движение. Цената отново се намира близо до това ниво, като смятаме, че моментът е удачен за покупка. Целта може да бъде или продажба след първия възходящ импулс в краткосрочен план или задържане с дългосрочна перспектива.
EUR/USDНа седмична графика може да видим как след дългия период на консолидация, най-търгуваната валутна двойка загуби импулса си и започна стремглаво понижение. Поевтиняването на еврото спрямо щатския долар спомогна цената на EUR/USD да пробие 200-периодната ЕМА, която виждаме, че в края на 2017 е ограничила понижението. Въпреки че това се приема като силен мечи сигнал, валутната двойка наближава ниво 1.15, движението около което е желателно да се следи внимателно. При сигнал за подкрепа, краткосрочна покупка би била удачна, като целта ѝ ще бъде тест на пробитата подвижна средна.
Oil USПродължилото над 3 месеца поскъпване на щатския петрол приключи с рязко понижение, като в рамките на три дни суровината загуби близо 10% от стойността си. В момента цената е устремена към тест на ниво, съответстващо на 50% от корекцията на Фибоначи, като негов пробив е възможно да заличи поскъпването от началото на годината. Въпреки това очакваме пазарът да окаже подкрепа на цена около $64 за барел, като при сигнал за край на корекцията, влизане в дълга позиция ще бъде оправдано с цел опит за нов локален максимум.
CAC40След като успя за впечатляващо кратък период да превъзмогне корекцията на световните борси и да постигне нов исторически връх от 5659 пункта, през последните пет търговски сесии френският индекс понася значителни разпродажби. Към момента САС40 се намира на нивото на 23.60% от корекцията на Фибоначи, като е желателно негов тест да се изчака за по-ясни насоки на бъдещото движение. Отскачане от ниво 5500 пункта вероятно ще доведе до опит за нов максимум, докато пробив под тази граница ще задълбочи понижението.
...