Изкуственият интелект ще трансформира 92% от IT работните места
Най-голямата промяна ще изпитат позициите на средно и ниско ниво, тъй като ръчните задачи стават ненужни
Без съмнение изкуственият интелект променя начинът, по който мислят и действат хората. Засега не е напълно ясно какви ще са ефектите от масовото интегриране на AI в бизнеса и обществения живот, но никой не се съмнява, че такива ще има. А най-големият дебат в момента е свързан влиянието на технологията върху пазара на труда.
За да получи по-добра представа как AI ще промени пазара на труда за технологични професионалисти, наскоро сформираният консорциум AI-Enabled ICT Workforce публикува своя встъпителен доклад „Възможността на AI за трансформация на ICT работни места“. А той разкрива, че 92% от IT работните места ще претърпят висока или умерена трансформация поради напредъка при изкуствения интелект, предава специализираното издание CIO.
Проучването твърди, че най-големите промени ще бъдат при работните места на средно (40%) и начално ниво (37%). Очаква се AI етиката, отговорният AI, бързото инженерство, AI грамотността и архитектурата на големия езиков модел (LLM) да станат все по-важни в тази нова ера. В същото време традиционното управление на данни, създаването на съдържание, поддръжката на документация, основното програмиране и езици и изследователската информация ще станат по-малко релевантни.
Ето защо, се казва в доклада, има критични умения, които всички специалисти в IT сектора ще трябва да придобият, включително AI грамотност, анализ на данни и бързо инженерство.
Този изчерпателен анализ дава реална представа за въздействието на AI върху работните места в областта на технологиите, тъй като консорциумът включва някои от водещите имена в индустрията, като Cisco, Accenture, Eightfold, Google, IBM, Indeed, Intel, Microsoft и SAP. Съветници са Американската федерация на труда и Конгреса на индустриалните организации (AFL-CIO), Chain5, Communications Workers of America (CWA), DigitalEurope, Европейската асоциация за професионално обучение (EVTA), Khan Academy и SMEunited.
За да изготви доклада, консорциумът изследва въздействието на AI върху 47 роли в ИКТ в седем работни групи: бизнес и управление, киберсигурност, наука за данни, дизайн и потребителско изживяване, инфраструктура и операции, разработка на софтуер и тестване и осигуряване на качество.
AI представлява безпрецедентна възможност технологиите да бъдат от полза за човечеството по всякакъв начин и ние трябва да бъдем съзнателни, за да гарантираме, че хората не изостават“, коментира Франсин Кацудас, директор „Хора, политика и цели“ в Cisco – компанията, която ръководи консорциума.