Израелска компания се включва в търсенето на нефт и газ край Варна
NewMed Energy ще получи от OMV Petrom 50% дял от проекта за проучване на „Блок 1-21 Хан Аспарух“
Румънската OMV Petrom, която сега държи 100% от правата за проучването на нефт и газ в офшорния „Блок 1-21 Хан Аспарух“ край Варна, е намерила партньор. Става въпрос за NewMed Energy Balkan – дъщерна на израелския лидер при проучването, разработването, производството и продажбата на природен газ и кондензат New Med Energy. На нея ще бъде прехвърлен 50% дял от проекта, но OMV Petrom ще запази ролята си на оператор.
От официалното съобщение на компанията става ясно, че в замяна NewMed Energy ще поеме значителна част от разходите за операциите по проучване и оценка.
Споделени рискове
Партньорството позволява и на двете страни да споделят рисковете и разходите, като напредват в усилията за проучване.
Очаква се транзакцията да приключи през първата половина на 2025 г. след изпълнение на няколко търговски условия и одобрение от българските власти.
С операторски опит в плитки и дълбоки води на Черно море, OMV Petrom носи богат опит в региона. Предвид близостта си до Румъния и геоложки прилики, България е естествено продължение на нашите офшорни дейности. Напредването на проучвателните дейности в България има потенциала да подкрепи сигурността на енергийните доставки в България и региона”, коментира Кристиан Хубати, член на изпълнителния съвет на OMV Petrom, отговарящ за проучването и производството.
Проучването продължава
Това лято австрийското дружество „ОМВ Офшор България“ ГмБХ остана единствен титуляр на разрешението за търсене и проучване на нефт и природен газ в площ „Блок 1-21 Хан Аспарух“. Още през март стана ясно, че френската компания Total, която заедно с OMV проучваше находището край Варна, се оттегля от проекта. През юни „ТоталЕнерджис ЕП България“ Б.В. прехвърли дела си на „ОМВ“.
Сега OMV Petrom казва, че проучването в морския блок „Хан Аспарух“ е изключително важно за гарантиране на енергийната сигурност на България и региона.
„Хан Аспарух“ е изследователски блок, разположен в западното Черно море в България, южно от блока Neptun Deep в Румъния и има площ от 13 712 km² с дълбочини малко под 2000 m. Проучвателните дейности започнаха през 2012 г. и включваха геоложки и геофизични проучвания и пробиване на три проучвателни сондажа. Обширна 3D сеизмична кампания беше финализирана през май 2020 г. за идентифициране на потенциални цели за сондиране.
Договорът за проучване на тази територия е в сила от месец септември 2012 г. и се удължава вече няколко пъти. Последно той беше удължен през 2022 г. с две години, но вероятно ще бъде отново продължен след включването на израелския партньор.
Припомняме, че миналото лято се появи идея Българският енергиен холдинг (БЕХ) да се включи като акционер в консорциума между Total и OMV за проучване на нефт и газ в Черно море, придобивайки до 20% дял. Това обаче не беше реализирано.
Коя е NewMed?
NewMed Energy е водещото енергийно партньорство на Израел в проучването, разработването, производството и продажбата на природен газ и кондензат. Партньорството, наречено преди това Delek Drilling, е дъщерно дружество на Delek Group.
NewMed Energy се появява в Източното Средиземноморие, където постави началото на сектора на природния газ в Израел и влиза в историята с безпрецедентните си споразумения с Египет, Йордания и ОАЕ, които укрепват мира и увеличават стабилността в Близкия изток. NewMed Energy е ключов партньор в почти всяко откритие на газ, направено през последните тридесет години в Израел, както и в първото откритие на природен газ, направено в Кипър.
Базираният в Израел производител на газ NewMed Energy водеше разговори с британската BP и базирана в ОАЕ ADNOC за закупуване на 50% дял в NewMed Energy. През март тази година обаче разговорите бяха преустановени за неопределено време поради „несигурност във външната среда“ (т.е. ескалиращия конфликт между Израел и Палестина. BP и ADNOC направиха своята оферта, оценена на 2 милиарда щатски долара, през март 2023 г. с цел да създадат съвместно предприятие, което да им даде достъп до газови зони в Източното Средиземноморие и енергийния сектор на Израел.