Източна Европа вече има повече ваксини от желаещи за имунизация
Властите в Румъния и Полша се активизираха, за да се справят с проблема
© ECONOMIC.BG / Красимир Свраков
Доставките на ваксини срещу COVID-19 започват да изпреварват търсенето в Източна Европа - явление, което може да засегне и западните държави членки, чиито граждани са бдителни над ваксинацията. Някои части на региона вече удрят на камък в сравнително ранен етап от кампаниите си на фона на страховете за безопасността на AstraZeneca, дългогодишното недоверие към властите, фалшивите новини и липсата на образование относно ползите от ваксините и опасностите от самият вирус. Развитието на събитията поставя под въпрос дали ваксинацията може да осигури стадовия имунитет, който континентът иска.
Румъния е ярък пример за това. След като само една пета от 19-те милиона души са получили ваксина, списъците на чакащите са празни, а властите отвориха т.нар. „зелени коридори“. България също прибягна до „зелените коридори“. В опит да обърнат тенденцията няколко румънски министри ще се явят лично в центровете за ваксинация в събота.
Опитваме се да намерим най-добрите комуникационни канали, за да достигнем до гражданите“, заяви заместник-министърът на здравеопазването Андрей Бачиу в интервю, цитиран от Bloomberg. „Използваме публични личности, политици и спортни икони, но използваме и обикновени хора. В крайна сметка те са най-добрите примери - хората се доверяват на други хора“.
Тази седмица шефът на унгарската ваксинация заяви, че сега има „много повече“ ваксини, отколкото желаещи за ваксинация, въпреки че кампанията ѝ е на второ място след Малта в ЕС.
На границата на ЕС, Сърбия - която подобно на Унгария използва препарати, произведени от Русия и Китай - предлага около 30 долара на хората, които си поставят ваксина. Колебливостта не е ограничена до ЕС - американските щати и градове започнаха да предлагат стимули, включително безплатна пица на хората, които се ваксинират, въпреки че нивата на инокулация в САЩ вече е сред най-добрите в света.
Засега на Запад в Блока няма паника
Франция изпълни целта да ваксинира най-малко 20 милиона души - около 30% от населението си - до средата на май и прави рекорден брой ежедневни ваксинации. Анкета от 20 май показа, че две трети от страната искат да направят изстрел или вече са го направили, докато негативното отношение към инокулацията спадна.
Но Дафне Арендт - старши научен ръководител в Eurofound, която проследява скептицизма на европейските ваксини - казва, че фалшивите разкази продължават да ограничават търсенето в ЕС, като предизвикват опасения за безопасността.
„Изключително важно е правителствата да предоставят точна информация за всички комуникационни канали“, каза тя. „Това не се случва само в Източна Европа, но до известна степен се случва навсякъде“.
Освен изявите на министрите този уикенд, правителството на Румъния изпраща лекари и медицински сестри „от врата до врата“, особено в селските райони, за да направи по-достъпна ваксинацията. Полша също се опасява, че остават все по-малко ентусиасти за ваксинация. Докато половината от гражданите са имали или са регистрирани за това, правителството също включва известни личности в кампанията си.
„Предизвикателството сега ще бъде как да спечелим нови хора, как да ги убедим в необходимостта от ваксинация. Не можем да изключим сценарий, при който стадният имунитет не е достигнат“, каза Михал Дворчик, който ръководи внедряването на Полша, пред репортери в четвъртък.