Япония и Германия се обръщат към ОАЕ за повече петрол
Преди дни британският премиер Борис Джонсън също преговаря с петролните страни за увеличаване на доставките

© ECONOMIC.BG / БТА
Япония поиска от Обединените арабски емирства да увеличат износа на петрол, тъй като големите вносители засилват натиска върху ОПЕК заради високите цени на суровия петрол, предава Bloomberg.
Външният министър Йошимаса Хаяши „би искал ОАЕ да допринесе за стабилизирането на световния пазар на суров петрол чрез по-нататъшни доставки на суров петрол и осигуряване на производствен капацитет“, се казва в изявление на японското външно министерство. То беше публикувано, след като министърът се срещна със Султан ал Джабер, ръководител на държавната енергийна компания на ОАЕ Adnoc, в Абу Даби в неделя.
Джабер „изрази силно желание да подкрепи Япония, включително чрез стабилизиране на световния пазар на суров петрол“, се казва в изявлението. Правителството на ОАЕ все още не е коментирало срещата.
САЩ и Европа призоваха членовете на ОПЕК - особено ОАЕ и Саудитска Арабия - да увеличат добива на суров петрол по-бързо след скока на цените над 100 долара за барел. „Черното злато“ поскъпна поради възстановяването на търсенето от пандемията на коронавирус и атаката на Русия срещу Украйна.
ОПЕК досега се противопоставя на тези призиви, заявявайки публично, че покачването на цените се дължи повече на геополитическо напрежение, отколкото на дисбаланс между търсене и предлагане. Групата е в партньорство с други производители, включително Русия. И саудитците, и емирците заявиха, че са отдадени на този съюз.
Премиерът на Обединеното кралство Борис Джонсън посети Саудитска Арабия и ОАЕ в сряда, но не можа да даде никаква увереност, че е убедил лидерите им да променят мнението си за производството на петрол.
Очаква се германският министър на икономиката Роберт Хабек да пътува до Абу Даби по-късно в неделя за разговори с Джабер и министъра на енергетиката на ОАЕ Сухаил Ал Мазруи.
ОПЕК+ съживява доставките след дълбоките си съкращения в началото на пандемията през 2020 г. Но търговци и анализатори казват, че месечните му увеличения от 400 000 барела на ден са твърде малко, за да понижат цените. Освен това, ОПЕК се бори да изпълни тези обещания в пълен размер, тъй като членовете на организацията се борят със смущения в производството.